Meclis’te ‘turizm’ mesaisi

TBMM Genel Konseyinin bu haftaki gündeminde Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi yer alacak. Genel Heyet, 9 Temmuz Salı günü toplanarak AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve kimi AK Parti’li milletvekillerinin imzasını taşıyan teklifi ele alacak.

Teklifle, Türkiye’nin turizm amaçlarına ulaşması maksadıyla imkan ve fırsatlarının dünyada tanıtılması, turizm potansiyelinin tüm taraflarıyla kıymetlendirilerek ülke iktisadına kazandırılması, turizm yatırımlarının, ülke ekonomisindeki hissesinin ve hizmet kalitesinin arttırılması için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulacak.

Ajans, ülkenin turizm maksatlarına ulaşmasına, turizm imkanlarının dünyada tanıtılmasına, pazarlanmasına ait strateji geliştirecek ve tanıtım faaliyetlerini yürütecek. Ajansın kuruluş maksatlarının gerçekleştirilmesi ve faaliyetlerin finansmanında kullanılmak üzere bölüm temsilcilerinin turizm faaliyetlerinden elde ettikleri gelir üzerinden “turizm payı” alınacak. Ajans, Sayıştay ve Kamu İhale Kanunlarından muaf olacak.

Komisyonlar

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komitesi salı ve çarşamba günü toplanacak. Komitenin birinci toplantısında alt kurul lideri seçimi yapılacak ve alt komitenin izleyeceği yol haritası ele alınacak. Komitenin çarşamba günkü toplantısında kolluk kuvvetlerine verilen insan hakları eğitimi ve insan hakları duyarlığının arttırılmasına ait yapılan faaliyetler konusunda İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunum yapılacak.

ALS, SMA ve Gibisi Hastalıkları Araştırma Kurulu çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sıhhat Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Duchenne Kas Hastalığı İle Çaba Derneği, Tıbbi Genetik Derneği sunumları yer alacak. Ayrıyeten, Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Seza İtina, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Emin Özmert, Az Hastalıklar Ağı temsilcileri komiteye bilgi verecek.

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma Kurulunun çarşamba günkü toplantısında da Bakırköy Ruh ve Hudut Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Doç. Dr. Cüneyt Cihan, Türk Psikiyatri Derneği ile Türkiye Bilişim Derneği sunum yapacak.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu