Milli Muharip Uçak için teknisyen yetiştirilecek

Milli Muharip Uçak ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri teknisyenlerini yetiştirmek gayesiyle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ortasında “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalandı.

TUSAŞ’tan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Ulusal Eğitim Bakanlığı Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu ve TUSAŞ İdare Konseyi Üyesi Adnan Çelik, savunma endüstrisine nitelikli eleman yetiştirilmesi maksadıyla protokol imzaladı.

Protokol kapsamda, Ankara Kızılcahamam’daki Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ismi, “TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi” olarak değiştirilecek.

İş birliği çerçevesinde, lise öğrencilerine TUSAŞ’ta staj imkanı sağlanacak. Okulun laboratuvar ve atölye alt yapılarına TUSAŞ tarafından dayanak verilecek, eğitim öğretim faaliyetleri TUSAŞ’ın muhtaçlıkları gözetilerek tasarlanacak.

Başarı kriterlerini sağlayan öğrencilere TUSAŞ tarafından burs verilecek ve mezun olacak öğrenciler ortasından TUSAŞ’ın uygun bulduğu bireylerin istihdamı sağlanacak.

Bu sayede TUSAŞ, Ulusal Muharip Uçak ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopterini yapacak teknisyenleri yetiştirecek.

İş birliği çerçevesinde TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi mezunlarından, araştırma üniversitelerinin savunma sanayi ile ilgili kısımlarına yerleşmeye hak kazananlara, TUSAŞ tarafından yüksek tahsilleri sırasında burs verilecek.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu