Milyar dolarlık jeotermal yatırımı YEKDEM’i bekliyor

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Lideri Ali Kındap, Türkiye’nin son 10 yılda, güçte dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik çalışmalardan güzel sonuçlar elde ettiğini belirtti.

Bu çalışmaların başında elektrik üretiminde yerli kaynak yükünü arttırmayı hedefleyen, yenilenebilir güç kaynaklarını destekleme sisteminin (YEKDEM) geldiğini kaydeden Kındap, “YEKDEM’in devreye girmesinden itibaren yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminde büyük bir atılım gerçekleştirildi. Bir yandan daha fazla hidroelektrik santrali devreye alınırken, rüzgar, güneş, biyokütle ve jeotermale dayalı yatırımlar da besbelli biçimde arttı. Bunun sonuçları elektrik üretim bilgilerine giderek daha fazla yansıyor. Örneğin Haziran ayının birinci yarısında yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin toplam elektrik üretimi içindeki hissesi yüzde 60’lara yaklaştı” dedi.

Bugüne kadar yerli kaynakları daha fazla devreye alma istikametinde önemli ara kat edilmesine karşın Türkiye’nin hâlâ güçte dışa bağımlı bir ülke olduğuna işaret eden Kındap, şunları söyledi:

“Enerjide arz güvenliğinin sağlanması ve cari açığın daha da azaltılması için devlet takviyelerinin sürmesi koşul. Bilhassa Türkiye’nin Batı bölgelerinde tespit edilmiş 3 bin megavatlık elektrik üretim potansiyeli, 30 bin megavatlık da termal-ısıtma-soğutma-kurutma için kullanılabilecek jeotermal kaynağı var. Bu potansiyel 9 milyar metreküplük doğalgaza ve bugünkü fiyatlarla 2.2 milyar dolarlık gaz ikamesine karşılık geliyor. Jeotermal elektrik santrali yatırımcıları bu potansiyeli hayata geçirmek için YEKDEM’den sonra uygulanacak dayanak sisteminin açıklanmasını bekliyor. YEKDEM bugün açıklansın, yarın Türkiye’nin dört bir yanında yeni sondaj kuleleri kurulur.”

“1 milyar dolarlık yatırım bekliyor”

Jeotermalde 1 megawatlık kapasite için ortalama 4 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirten Ali Kındap, “YEKDEM sürecince yılda ortalama 200-250 megawatlık JES yatırımı yapıldığını düşünecek olursak, yeni dayanak düzeneğinin açıklamasıyla birlikte birinci etapta yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımın devreye gireceğini söyleyebiliriz” dedi.

Dünya üçüncülüğü güç değil

Türkiye’nin mevcut şurası gücüyle şu anda jeotermalde dünya dördüncüsü olduğunu vurgulayan JESDER Lideri Ali Kındap, YEKDEM dayanağının devam etmesi durumunda jeotermal elektrik santrallerinin İç ve Doğu Anadolu’ya da yayılacağını ve Türkiye’nin kolay kolay dünya üçüncülüğüne yükselebileceğini belirtti.

“Jeotermalde riskler büyük”

Diğer yenilenebilir güçlerden farklı olarak jeotermalde keşif ve işletilme sürecinin büyük riskler ve zorluklar barındırdığına da dikkat çeken Ali Kındap şunları söyledi:

“Yerin altının yönetilmesi zordur. Yatırım gerçekleşmeleri, başlangıçta yaptığınız yatırımların çok üzerine çıkabilir. Jeotermal sondajı, petrol ve gaz sondajıyla tıpkı maliyetlere sahiptir ancak biz buna ek olarak kaynağın sürdürülebilirliğini de sağlamak zorundayız. Arama ve sondaj faaliyetleri için on milyonlar dolar yatırım yaparız lakin asıl iş kaynağı bulduğumuz vakit başlar. Bu nedenle devlet takviyeleri kritik değer taşıyor.

Başa dön tuşu