NASA, Orion uzay aracını test etti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), gelecekteki Ay ve Mars vazifelerinde kullanmayı planladığı Orion uzay aracında kalkışta yaşanacak acil durumlarda çalışanın inançla tahliye edilmesini sağlayacak sistemi test etti.

NASA’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran, Orion uzay aracının fırlatış sonrasında, şimdi taşıyıcı rokete bağlıyken ortaya çıkabilecek aksaklıklarda, roketten ayrılarak astronotların itimatla Dünya’ya geri dönmesini sağlayan tahliye sisteminin başarılı bir testi gerçekleştirildi.

“Ascent Abort-2” (Kalkış Tahliyesi-2) ismi verilen deneme için, Orion işçi taşıyıcı kapsülün test için tasarlanan bir versiyonu, Northrop Grumman şirketinin ABD Hava Kuvvetleri için geliştirdiği “Peacekeeper” roketiyle Florida eyaletindeki Cape Caneveral Uzay Üssü’nden atmosfere fırlatıldı.

Orion test aracı, yaklaşık 9,5 kilometre irtifa kazanarak yüksek aerodinamik gerilim bölgesine ulaştı. Bu noktada tahliye süreci başlatıldı ve milisaniyeler içinde harekete geçen tahliye motoru, kapsülü roketten ayırmayı başardı. Akabinde devreye giren irtifa denetim motoru, kapsülü çevirerek istikrar kazanmasını sağladı. En son kademede ise iniş motoru devreye girerek kapsülü Atlantik Okyanusu’na indirdi.

NASA, Orion uzay aracını Ay’ı basamak olarak kullanarak Mars’a beşerli seferler yapmayı amaçlayan Artemis vazifelerinde kullanmayı planlıyor.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu