Nohut üreticileri aracılardan şikayetçi

Türkiye’nin değerli nohut ekim merkezlerinden Kırşehir’in Kaman ilçesindeki üreticiler, ortacılar nedeniyle eserin fiyatının raflarda yükselmesinden keder yanıyor.

Son yıllarda güzel gelir sağlaması nedeniyle Kaman ilçesindeki çiftçiler, nohut ekimine yöneldi. Daha evvel topraklarının büyük kısmında arpa ve buğday ekilen ilçede, 80 bin dekar alanda nohut ekiliyor.

Nohut hasadına kısa bir mühlet kala, eserin kilogram fiyatı 3 lira 30 kuruş olarak açıklandı. Geçen yıl 2 lira 50 kuruş ila 3 lira 10 kuruş ortasında eserini satan üreticiler, fiyatta yüzde 30’un üzerinde bir artış beklerken açıklanan sayısı düşük budu.

Kaman Ziraat Odası Lideri Çetin Gökalp, bilhassa son 5-6 yılda nohuda büyük bir yönelim olduğunu belirterek, bu akımın Kırşehir geneline de yayılmaya başladığını söyledi.

İlçede 42 bin dekar alanda buğday, yaklaşık 80 bin dekarda ise nohut ekildiğini vurgulayan Gökalp, randımanda de bir olumsuzluk beklemediklerini tabir etti.

Bu yıl güzel nohuda kilogramda 3 lira 30 kuruş, biraz küçük nohuda da 3 lira 5 kuruş fiyat verildiğini anlatan Gökalp, “Beklentilerin çok altında bir fiyat oldu. Arpa ve buğdaya yüzde 30 artırım verildi. Açıklanan fiyat yüzde 30 artışın altında oldu.” dedi.

“Devletimizin bu ortacılar konusuna el atması lazım”

Nohudun marketlerde kilogramının ortalama 10 liradan satıldığını lisana getiren Gökalp, aracıların bu artışa neden olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Devletimizin bu ortacılar konusuna el atması lazım. Ortadaki ortacılar çok. Her mevzuda olduğu üzere burada da ortacılar var. Nohudu biz geçen sene kilogramı 2,5-3 lira ortasında sattık. Marketlerde ortalama 10 lira. Nohutta aracıların en aza indirilmesi için bir çalışma yapılmalıdır. Bunu da devletimiz yapabilir.”

Nohut üreticisi Halit Alkan da son yıllarda yeterli gelir getirmesi nedeniyle nohudun çiftçilerin gözdesi olduğunu söyledi.

Nohudun alternatif eser üzere görülürken artık birinci eser haline geldiğine vurgu yapan Alkan, “Önceleri Kaman’da nohut 8-10 köyde ekilirdi. Artık para ettiğinden ötürü Kırıkkale Keskin, Karakeçili hudutları, Ankara’nın Bala hudutlarına hatta Tuz Gölü sonuna kadar nohut alanları genişledi. Kaman’ın bütün köyleri ekiyor. Kırşehir’in birçok yerinde bile artık nohut ekiliyor.” diye konuştu.

Girdi fiyatlarının yükselmesine karşın açıklanan nohut fiyatını düşük bulduklarını bildiren Alkan, ortacılar nedeniyle kahır yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Nohudu tüccara 2,5-3 lira ortasında satıyoruz. Raflara gelince 10 liraya kadar çıkıyor kilosu. Bizden 3 liraya aldıkları nohudu marketlerde 10 liraya satıyorlar. Aracıların ortadan kalkması lazım. Devletimiz direkt çiftçiden alıp tükettirirse hem biz hem de tüketici kazanır. Ortadaki aracıların yüzde 100’den fazla karı oluyor.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu