ODD’den otomotivde ÖTV’nin sıfırlanması talebi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) İdare Konseyi Lideri Ali Bilaloğlu, 2019 sonuna kadar araba kümesinde motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ve ticari araç kümesinde ÖTV’nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesini önerdi.

Bilaloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, otomotiv bölümüne ve bölüm beklentilerine ait değerlendirmelerde bulundu. 

Yapılan birtakım düzenlemelerin dala olumlu yansıdığını belirten Bilaloğlu, “Geride bıraktığımız 2018 yılında artan faiz, kur ve volatilite otomotiv bölümünde öngörülebilirliği zorlaştırırken, tüketiciyi de süratle otomotiv eserlerine ulaşımdan uzaklaştırmıştı. Gereksinimlere yanıt veren düzenlemeler, süratli aksiyonlarla hayata geçirildi. Kısaca hatırlayacak olursak hurda araç uygulamasının devreye girmesinin akabinde, bölümümüze uygulanan özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları da güncellendi. Bu düzenleme ile alt vergi dilimlerinden daha fazla modelin faydalanması mümkün oldu.” tabirlerini kullandı. 

Bilaloğlu, 2018 yılında üretilmiş araçların ithalatına da ek müddet tanındığını, uygulanan ÖTV ve KDV indirimlerinin 30 Haziran’a kadar uzatıldığını ve son olarak da hem hurda indirimine husus olan matrahlar hem de devamında hurda teşvik fiyatlarının güncellendiğini anımsattı.

 “İç pazarın kıymetini ebediyen vurguluyoruz”

 Alınan süratli aksiyonlarla otomotiv bölümüne verilen takviyelerden ötürü müteşekkir olduklarını lisana getiren Bilaloğlu, şunları kaydetti: 

“Ülkemiz iktisadı ve istihdamı istikametinden otomotiv ekosisteminin devamlılığı büyük ehemmiyet taşıyor. Ayrıyeten mevcut yatırımların korunması ve yeni yatırımların gelmesi bakımından iç pazarın ehemmiyetini ebediyen vurguluyoruz. Tüm bu tedbirlere karşın Türkiye otomotiv dalı toplam pazarı 2018 yılında yüzde 35 daralırken, 2019 Ocak-Mayıs periyodunda ise evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 50 azalarak 156 bin 990 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 5 yıllık ocak- mayıs ayı ortalama satışlarına nazaran de yüzde 51,4 azaldı. 

Son yıllarda otomotiv kesiminde yaratılan iç pazarın, ana ve yan endüstrinin üretim ve ihracat muvaffakiyetinde, ülkemizde otomotiv ticaretinin gelişiminde, bunların da ötesinde tüm dalın ana oyuncuları ve bağlı kesimleriyle yarattığı istihdam ile ülkemizdeki tüm paydaşlar açısından çok kıymetli. Otomotiv ekosisteminin, ticaretinin en değerli kesimlerinden olan ve yaklaşık 80 bin şahsa istihdam sağlayan yetkili satıcıların da bu süreçte ticari faaliyetlerinin kesimin muhtaçlığına karşılık veren düzenlemelerle desteklenmeye devam edilmesi sürdürülebilirlikleri bakımından gereklidir.” 

Sektörün beklentileri

 Sektörün beklentilerine de değinen Ali Bilaloğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Dengelenme yılı olarak görülen 2019 yılında alınan tedbirlerin, otomotivde faaliyet gösteren tüm paydaşların geçiş sürecini kolaylaştıracağı, yarattığı olumlu tesir ile iktisada, istihdama fayda sağlamaya devam edeceği düşünülmektedir. Bu bakımdan teklifimiz 2019 yıl sonuna kadar araba kümesinde motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ÖTV’nin sıfırlanması, ticari araç kümesinde da ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesi olup, sağlanacak olan bu can suyu yaratılmakta olan tahribatı minimize edecek ve dalımız de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz faydasına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.” 

Kaynak: AA

Başa dön tuşu