Okul kantinlerinde yeni dönem: Logosuz satış yapılamayacak

Türk Böbrek Vakfı Lideri Timur Erk, 16 Eylül’den itibaren okul kantinlerinde “Okul Gıdası” logosu olmayan hiçbir eserin satılamayacağını belirterek, “Buna karşın kaçak olabilir yani logosu olmayan eserin de kantinde satışı arz edilebilir. Orada da bizim çocuklarımız, istekli elçilerimiz olacak.” dedi. 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı üzere işletmelerde satışa sunulacak hazır ambalajlı besinlerde kullanılacak “Okul Gıdası” logosu uygulamasının çerçevesi ve detayları, Türk Böbrek Vakfı Lideri Timur Erk, öğrenciler ve ailelerin iştiraki ile gerçekleştirilen toplantıda ele alındı.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Erk, Tarım ve Orman Bakanlığının, 16 Eylül’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlanan “Okul Besini Logosu Uygulaması Tarz ve Temelleri Hakkında Tebliğ”ine ait bilgi vererek, vakıf olarak yıllardır saha eğitimleriyle seminerlerle topluma anlatmak, benimsetmek istedikleri bir anlayışın hayata geçirildiğini söyledi.

Erk, bir toplumun en büyük zenginliğinin çocukları olduğunu, çocukların sağlıklı gelişiminin o ülkenin geleceğini belirlediğini lisana getirerek, “Bugün basın aracılığıyla detaylarını toplumun tüm kesitlerine anlatmak istediğimiz Okul Besini logosu uygulamasını en değerli takipçileri evvel veliler, sonra öğrenciler ve elbette bizim de bir kesimi olduğumuz sivil toplumdur. Bizler, üzerimize düşeni yapıp durumdan görev çıkararak Okul Besini logosu uygulamasının her etabının titizlikle takipçisi ve destekçisi olacağız, uygulamanın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için elimizi taşın altına koyacağız.” sözlerini kullandı. 

“Okullarda istekli elçilerimiz olacak”

Erk, 16 Eylül’den itibaren okul kantinlerinde “Okul Gıdası” logosu olmayan hiçbir eser satılamayacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Buna karşın kaçak olabilir yani logosu olmayan eserin de kantinde satışı arz edilebilir. Orada da bizim çocuklarımız, istekli elçilerimiz olacak. Onlar çabucak logo var mı yok mu ona bakacaklar. Yoksa katiyetle almayacaklar fakat sadece kontrolü sürdürebilmek ve belli bir merciye şikayet edebilmek için logosu olmayan eseri anne, babaya götürecek. Yönetmeliğe nazaran, bu işin kontrolünü Ulusal Eğitim Bakanlığı ile okul aile birlikleri yapacak. Okul aile birliklerinde bir uzman yok. O vakit bizim üzere vakıflar, dernekler, uzmanlar devreye girecek, onlara eğitim verecekler. Sonuçta o okul aile birlikleri Ulusal Eğitim Bakanlığı ile birlikte gerekli kontrolü sağlamış olacaklar.”

Etkinliğe katılan 7. sınıf öğrencisi Yakup Diler de “Uygulamayı çok hoş buldum. Okullarımızın kantinlerinin, berbat yiyeceklerden arındığı için çok memnunum. Daha sağlıklı bir hayat için bir başlangıç olacak bizim için.” diye konuştu. 

Okul kantininde daha çok cips, çikolata, gazlı içecekler üzere eserlerin satıldığını tabir eden Diler, bu nedenle yiyebilecekleri şeylerin çok kısıtlı olduğunu lakin bu uygulamayla birlikte bu sorunun biteceğini söyledi. 

“Okul Gıdası” logosu olmayan eserler satılmayacak

16 Eylül’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlanan bildirime nazaran, okul kantinlerinde artık, Okul Sıhhati Bilim Şurası tarafından satışı uygun bulunmayan, “Okul Gıdası” logosu verilemeyecek her türlü şekerli, kolalı, gazlı ve aromalı içecekler, kızartmalar, cipsler, tüm çikolata cinsleri, tüm şeker ve şekerlemeli eserler, hamurlu şekerli tatlılar, tatlandırıcı katılmış yiyecek ve içecekler, kek ve pasta çeşitleri, gevrek çerezler, kremalı eserlerin satışı yapılmayacak. 

Bu kapsamda okul kantinlerinde, çiğ tüketilen sebzeler, salatalık ve meyveler, doğal kurutulmuş meyve, işlenmemiş kuru yemiş, süt, ayran, peynir, çeşnili ve tahıllı ekmek çeşitleri, yumurta, doğal mineralli su ve şekersiz sakız, taze sıkılmış meyve ve zerzevat suları, bilim heyetlerince belirlenmiş kriterlerde üretilmiş hazır paketli yiyecek ve içeceklerin satışı mümkün olabilecek. 

Kaynak: AA

Başa dön tuşu