Omsan, 2018’de 28 milyon TL yatırım yaptı

Omsan Lojistik olarak bugün prestijiyle 800 özmal ve 550 tedarikçi aracından oluşan karayolu nakliye filosu ile 82 adet özmal vagon, 415 adet kiralık vagon, 15 adet kiralık lokomotif, 180 adet özmal konteyner ve 110 adet de kiralık konteynerden oluşan demiryolu filosuna sahip olduklarını açıklayan A. Bülent Sabuncu, ayrıyeten 30 bin 100 DWT büyüklüğünde kuru yük ve 4 bin 500 DWT büyüklüğünde pnömatik tahliye sistemine sahip çimento gemilerinin de bulunduğunu söyledi. Depo idaresi hizmeti de verdiklerini aktaran Sabuncu, depolama hizmetleri kapsamında İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Ankara Fransa ve Fas ile birlikte 150 bin metrekare depolama alanlarının bulunduğunu; Bursa, İstanbul, Kocaeli, Romanya ve Fas’ta 850 bin metrekare araç park alanına sahip olduklarını bildirdi.

Demiryoluyla 2.5 milyon ton demir cevheri taşıdı

2018’de yaklaşık yüzde 30 büyüdükleri bilgisini veren A. Bülent Sabuncu, böylelikle yılı gayeleri doğrultusunda tamamladıklarını söyledi. 2018 yılında 152 özmal araç ve 300 şoför ile 13 milyon kilometre yol kat ederek, toplam 1 milyar litreye yakın eser taşıdıklarını bildiren Sabuncu, demiryoluyla da 2.5 milyon ton demir cevheri taşıdıklarını açıkladı.

Ayrıca Çimento fabrikalarının üretimi için gerekli olan kömür, cüruf, petrokok, klinker üzere eserlerin taşımalarını kara ve demiryolu ile gerçekleştirdiklerini kaydeden Sabuncu, karayolu filoları ile 1.6 milyon ton çimento ve 11 milyon ton demir-çelik taşıdıklarına dikkat çekti.

Öte yandan İzmit-Köseköy ile Mersin-Yenice ortasında demiryoluyla yurtiçi araba bayi dağıtımı projesini başlatarak, Türkiye lojistik dalında bir birincisi daha gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Sabuncu, şöyle konuştu: “Türkiye’den Polonya’ya birinci intermodal taşıma projesini de hayata geçirdik. Türkiye’de ve Fransa’da ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’ alarak müsaadeli gönderici statüsü kazanan birinci lojistik firmalarından biri olarak Türkiye ve Avrupa’nın en büyük 16 otomotiv markasına katma bedeli yüksek bitmiş araç lojistiği hizmeti sunduk. Özmal oto taşıma filomuz ve üç kıtaya yayılmış 850 bin metrekare stok alanımız ile 600 binden fazla taşıt aracına hizmet verdik. Omsan Denizcilik olarak Akdeniz-Karadeniz limanları ortasında faaliyetlerimizi sürdürerek yaklaşık 5 milyon ton dökme yük taşıması ve tam parsiyel yüklemeli konteyner taşımalarında 10 bin TEU’luk bir performansa eriştik.”

Fas’ta, yeni hizmetlerini devreye almayı planlıyor

Yurtdışı yapılanması konusunda teşebbüsçü şirketlerden biri olduklarını belirten A. Bülent Sabuncu; Fransa, Romanya, Rusya, Fas ve Kazakistan’da yerleşik bağlı şirketleriyle faal lojistik faaliyetleri yürüttüklerini aktardı.

Otomotiv lojistiği alanında bu sene Fas’ta yeni ve katma kıymeti yüksek hizmetleri devreye almayı planladıklarını açıklayan Sabuncu, “Yeni ülke açılımları ve tüm taşıma modlarında yurtdışındaki iş ağının genişletilmesiyle bir arada yeni iştiraklerin ve iş modellerinin tesis edilmesini hedefliyoruz. Yurtdışındaki mevcut şirketlerimizin faaliyetlerinin geliştirilmesi, Kazakistan’ın yapılanması üzerinden Orta Asya, BDT ve Çin ile Türkiye ortasındaki ticaret trafiğinden daha fazla hisse almaya yönelik yeni projelerin üstlenilmesini; yanı sıra denizcilik alanında konteyner nakliyeciliği faaliyetlerinin ve bilhassa Türkiye-Avrupa ortasında intermodal nakliyecilik projelerinin geliştirilmesini planlıyoruz” dedi.

Yıllık 1.2 milyon kolinin mikro dağıtımını gerçekleştiriyor

Omsan Lojistik olarak depo operasyonları kapsamında hür depolama, antrepo, yerinde idare, katma bedelli hizmetler ve otomasyonel tahlil hizmetlerini başarılı bir formda yerine getirdiklerine dikkat çeken A. Bülent Sabuncu, depolama hizmetlerinde WMS (Depo İdare Sistemi) yazılımını kullandıklarını bildirdi.

WMS yazılımının sunduğu esneklik sayesinde barkod denetimli süreçler ile müşterilerine 7 gün 24 saat web tabanlı stok bilgisi sunduklarını söyleyen Sabuncu, 150 bin metrekare ve 140 bin palet kapasiteli depolarında müşterilerine hizmet verirken, birebir vakitte aktarma merkezlerinden yurt geneline yıllık 1.2 milyon kolinin mikro dağıtımını gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Başa dön tuşu