OSD: Vergi indirimlerinin devamı otomotiv sektörü için kritik

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) İdare Heyeti Lideri Haydar Yenigün, otomotiv kesiminde vergi indirimlerinin uzatılmasına yönelik alınacak kararın, otomotiv bedel zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik bir değere sahip olduğunu belirtti.

Yenigün, ÖTV ve KDV takviye programının sona ermesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye iktisadının lokomotif kesimi olan otomotivde mevcut yatırımların korunması, ekosistemin faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve yeni yatırımların çekilebilmesi için iç pazarın cazibesinin çok değerli bir etken olduğunu vurguladı.

İç pazarın yılın başından bu yana vergi indirimi dayanağına karşın yüzde 45 gerilediğini aktaran Yenigün, “ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ile de satışlar adeta durdu. Otomotiv kesiminin tamamı için kıymetli ölçüde takviye sağlayan bu programın sona ermesi ile bölümün içinde bulunduğu şartlar daha da zorlaşmış oldu. Bu durumda, iç pazarın mevcut durumunu koruyabilmesi için otomotiv dalının tüm paydaşları olarak ortak beklentimiz, otomotivin Türkiye için en öncelikli sanayi olması kabulü ile dalın bu devirde ziyan görmemesi için takviye programlarının süreç boyunca devamının sağlanmasıdır.” tabirlerini kullandı.

Yenigün, OSD olarak, vergi indirimlerinin uzatılmasına yönelik alınacak kararın otomotiv bedel zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik bir kıymete sahip olduğunu vurgulayarak, “Söz konusu takviyenin devam ettirilmemesi endüstrinin üretim adetlerine de olumsuz olarak yansıyacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu