Otogardaki otoparkları İSPARK işletecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, 15 Temmuz Şehitler Otogarı’ndaki otopark alanlarının, İBB’nin iştiraki olan İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ’ye (İSPARK) devredilmesini karara bağladı.

İBB Emlak Müdürlüğünce Hukuk Komitesi ile Ulaşım ve Trafik Kuruluna sunulan teklifte, Bayrampaşa ilçesinde yaklaşık 230 dönüm arazi üzerine konseyi otogar kompleksinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Memleketler arası Anadolu ve Trakya Otobüsçüleri Derneği ortasında düzenlenen mukavele mühletinin, bittiği hatırlatıldı.

25 yıllık “intifa hakkını” düzenleyen müddetin bitiminden sonra Anadolu ve Trakya Otobüsçüleri Derneğinin, müddetin 25 yıl daha uzatılması talebinde bulunduğu söz edilen teklifte, “Ulaşım Daire Başkanlığımızın 21 Haziran 2019 tarih ve 1307 sayılı yazısında ‘Büyük İstanbul Otogarının yeni otogar alanı yapılıncaya kadar İSPARK AŞ bünyesinde işletmeye alınmasının planlandığı ve mevcut işletmeci olan Memleketler arası Anadolu ve Trakya Otobüsçüleri Derneğine müddet uzatımının verilmesinin uygun bulunmadığı’ değerlendirmesi yapılmıştır.” denildi.

Emlak Müdürlüğünün teklifi, Hukuk Komitesi ile Ulaşım ve Trafik Komitesinde görüşülerek rapor haline getirildi.

Raporda, otogarın içinde bulunduğu durum anlatılarak, “Yapılan incelemede Büyük İstanbul Otogarı kapsamında yalnızca otopark işletmesi olmayıp, 340 otobüs firmasına hizmet veren 168 adet yazıhane ile birlikte akaryakıt istasyonları, otel, tamirhane, yedek modül satış dükkanı, elektronikçi, elektrikçi, depo, konfeksiyon, ayakkabıcı, ikram eserleri satış yerleri, eczane, kuyumcu, kırtasiye, ganyan bayi, noter ve çeşitli dallarda ofis ve matbaa gibisi farklı faaliyetler gösteren iş yerleri bulunuyor. 200 civarında olan dükkanların bir kısmının boş olduğu tespit edilmiştir.” sözlerine yer verildi.

Komisyon raporunda, belediyenin bu hizmeti vermesinin kanunun gereği olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Büyük İstanbul Otogarı bünyesinde bulunan otopark işletmesinin, elde edilecek gelirin yüzde 25’inin belediyemize ödenmesi ve otoparkın birinci bir saat fiyatsız olması kaydıyla 5 yıl mühletle İSPARK’a devredilmesi, otogar bünyesinde bulunan otopark dışında kalan alanların işletmesinin ne biçimde yapılacağı konusunda karar verilmesi, belediyemiz tarafından yapılması halinde otogar işletmesinin yahut bünyedeki yazıhane, dükkan ve gelir getirici alanların 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve ilgili mevzuatı kararları doğrultusunda ihale edilmesi bahislerinde gerekli karar verilmek üzere belgenin ilgili müdürlüğe iadesi, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunun 26. unsuru, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun hususları uyarınca tadilen uygun bulunmuştur.”

Rapor İBB Meclis toplantısında ele alındı. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun oylamaya sunduğu rapor, üyelerin oy birliğiyle kabul edilerek Meclis’ten geçti.

Buna nazaran, otogardaki otoparklar, İSPARK tarafından 5 yıllığına işletilecek. Otogara gelen araçlardan birinci bir saat için rastgele bir fiyat alınmayacak. Otopark işletmesinde elde edilen gelirin yüzde 25’i İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verilecek.

Bunun üzerine kelam alan Hukuk Komitesi Lideri Muhammet Kaynar, evvelki işletmecinin otogara gelen insanlardan otopark fiyatı alması tarafında şikayetlerin olduğunu belirterek, “Artık, otogara araçlarıyla gelen vatandaşlarımızdan birinci bir saat fiyat alınmayacak.” dedi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu da otogarın diğer bir yere taşınmasının isabetli bir karar olacağını söyledi. Otogarla ilgili projeleri olduğunu belirten İmamoğlu, daha sonra hem mecliste hem de yöneticiler olarak kendi ortalarında konuşarak probleme tahlil bulacaklarını vurguladı.

İmamoğlu, “Buranın süratlice merkeze dönüşmesi konusunda niyetimiz var. Bunu, meclisimizde ve yönetimimizde tartışacağız. Yeni yapılacak yere taşınma sürecini hızlandıracağız.” diye konuştu.

Başa dön tuşu