Otomotiv ihracatı mayısta düştü

Türkiye otomotiv kesimi ihracatı mayısta, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 0,2 düşüşle 2,7 milyar dolar oldu.

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, otomotiv sanayisi, ihracattaki düşüşe karşın tarihindeki en yüksek ikinci mayıs ayı performansını yakaladı.

Türkiye ihracatında birinci sırada yer alan ve aldığı hisse yüzde 16,4 olan otomotiv kesiminin, mayıs ayı ihracatı, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 0,2 düşerek 2,7 milyar dolar, yılın birinci beş aylık ihracat ortalaması ise 2,6 milyar dolar oldu.

Otomotiv sanayisinin ocak-mayıs periyodunda kaydedilen ihracatı ise yüzde 5,5 azalışla 13 milyar 129 milyon dolar oldu. Yılın birinci 5 ayı geride kalırken bölümün avro/dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybı 800 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB İdare Heyeti Lideri Baran Çelik, mayıstaki kaybın evvelki aylara nazaran daha düşük olduğunu aktardı.

Bu gelişmede tedarik sanayisi ve otobüs-minibüs-midibüs kümelerindeki artışın tesirli olduğuna işaret eden Çelik, “Diğer eser kümelerinde ise düşüş yaşadık. En büyük pazarımız AB ülkelerine ihracat yüzde 6 düştü fakat buna karşılık, alternatif pazarlarda yüzde 55’e varan oranlarda çift haneli artışlar kaydettik. En büyük ülke pazarımız Almanya’ya ihracatımız küçük de olsa tekrar artışa geçerken yeniden ABD’ye yüzde 80 üzere hayli düzgün bir artış sergiledik.” tabirlerini kullandı.

Otobüs-minibüs-midibüs eser kümesinde yüzde 39 artış

Mayıs ayı performansına eser kümeleri bazında bakıldığında, toplam ihracattan yüzde 36 hisse alan binek arabalarda ihracat yüzde 5 azalarak 997 milyon dolar oldu.

Geçen ay ihracatı yüzde 5,5 artarak 1 milyar 62 milyon dolar olan tedarik sanayisinin bölüm ihracatından aldığı hisse da yüzde 38,5’e yükseldi. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 17 azalarak 390 milyon dolar olurken otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 39 artarak 206 milyon dolara çıktı.

Binek arabalarda en büyük pazar olan Fransa’ya ihracat yüzde 6, İtalya’ya yüzde 15, İspanya’ya yüzde 17, Birleşik Krallık’a yüzde 10, Belçika’ya yüzde 51, Hollanda’ya yüzde 58 azaldı. Buna karşılık ihracatta Polonya’ya yüzde 28, Slovenya’ya yüzde 26, Portekiz’e yüzde 30 ve İsveç’e yüzde 20 artış kaydedildi.

Tedarik sanayisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya dış satım yüzde 8 azalırken ikinci en büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 14, Birleşik Krallık’a yüzde 26, ABD’ye yüzde 17, Rusya’ya yüzde 28, Polonya’ya yüzde 18, Fas ve Cezayir’e yüzde 10 arttı.

Ülke kümesi bazında en büyük pazar olan ve ihracattan yüzde 75 hisse alan AB ülkelerine ihracat mayısta yüzde 6 düşüşle 2 milyar 79 milyon dolara geriledi.

Mayısta Afrika ülke kümesine ihracat ise yüzde 33, Kuzey Amerika özgür ticaret bölgesi ülkelerine yüzde 35 ve başka Avrupa ülkelerine de yüzde 55 arttı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu