Otomotivciler Kolombiya ve Peru’yu inceledi

BURSA (DÜNYA) – OİB’in gerek Türkiye’nin Güney Amerika kıtasına ihracatını gerekse ülkeler ortasında karşılıklı otomotiv ticaretini artırmak hedefiyle düzenlediği program kapsamında, Türkiye’den 12 firma temsilcisi Peru ve Kolombiya’nın otomotiv ithalatçı, toptancı firmaları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir ortaya geldi.

İkili iş görüşmelerinin gerçekleştirildiği aktiflikte, Ticaret Müşavirliklerinin takviyesiyle iki ülke otomotiv kesimi hakkında bilgilendirme sunumları da yapıldı. Ayrıyeten Kolombiya Otomotiv Yan Sanayicileri Derneği ve Organize Sanayi Bölgesi ziyareti gerçekleştirildi. Heyet seyahatine katılan Türk firmaları, Aksa Küresel, Are Otomotiv, Ateş Otomotiv, Besco Otomotiv, Esan Akümülatör, Kale Balata, Klas Otomotiv, Özteknik Motorlu Taşıtlar ve Makine, Sab Otomotiv, Seger Ses ve Elektrikli Gereçler Sanayi, TCM Motorlu Araçlar ve Telsama Metal’den oluştu. Türk firmaları akümülatör, klips, stablizer, yay, burç, elektronik korna, montaj kiti, radyatör, kamyon treyler ve otobüs yedek kesimleri üzere çok sayıda eser ve hizmetlerini Güney Amerikalı firmalara tanıttı.

İki ülkeye dal ihracatı 30 milyon dolar

Türkiye’nin kıymetli bir pazar potansiyeli barındıran Kolombiya ve Peru’ya toplam otomotiv bölümü ihracatı geçen yıl 30 milyon dolar oldu. Peru’nun ana ve tedarik endüstrinde, Kolombiya’nın da tedarik endüstrinde net ithalatçı olması, pek çok ülke için olduğu kadar Türk otomotiv firmaları açısından da avantaj yaratıyor. Ticaret heyeti gezisi, bu manada yalnızca Türkiye’nin ihracatına değil, ülkeler ortası ticaretin artmasına da katkıda bulundu.

Türkiye’nin Kolombiya’nın tedarik endüstrisinde bahtı büyük

Güney Amerika’da 50 milyonluk nüfusu ile en kalabalık ülkelerden olan Kolombiya, 2024 yılında 200 bin adetlere ulaşması beklenen motorlu araç üretimi ile dalda kıymetli bir pazar potansiyeline sahip bulunuyor. Tedarik endüstride yatırımı olmadığı için bu alanda net ithalatçı olan Kolombiya, ithalatta da nispeten düşük gümrük vergileri uyguluyor. Ana sanayi eserleri ithalatında daha yüksek gümrük vergileri olan ülkenin tekrar tedarik sanayi gümrük vergileri de makul seviyede bulunuyor. Türk otomotiv firmaları açısından da avantaj yaratan bu durum, Kolombiya’ya yönelik otomotiv ihracatının tamamına yakınının tedarik sanayi eserlerinden gerçekleştiği düşünüldüğünde, Türkiye için daha değerli bir hisseye ulaşma imkanı doğuruyor.

Kolombiya’ya otomotiv ihracatı 15 milyon dolar

Otomotiv üretimi düşük olan Kolombiya’nın ithalatı 2018 yılında 4,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. İthalatta tartısı Meksika, Brezilya, Japonya, ABD, Çin ve Arjantin üzere ülkeler alıyor. Kolombiya’nın dal ihracatı yüklü binek arabalar olmak üzere yıllık 645 milyon dolar seviyesinde iken, Türkiye’nin Kolombiya’ya otomotiv ihracatı ise son üç yıldır ortalama 15 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Tamamına yakını tedarik sanayi eserlerinden oluşan ihracatta, karoser ve aksamı, aküler, otobüs ve kamyon dış lastikleri, traktör aksam ve kesimleri, römork ve yarı römorklar, alternatörler-şarj dinamoları değerli hisse alıyor.

Peru, otomotivde net ithalatçı durumunda

Otomotiv ana ve tedarik endüstride rastgele bir üretimi olmadığından net ithalatçı durumunda olan Peru da Brezilya, Arjantin, Şili ve Kolombiya ile karşılaştırıldığında daha az potansiyel barındırıyor. Binek arabalar dışında kalan otomotiv eserlerine gümrük vergisi uygulamaması göz önüne alındığında Peru, Türkiye için kıymetli bir alternatif pazar pozisyonunda. Peru’nun ayrıyeten binek arabalara uyguladığı gümrük vergileri de epey düşük. Bu kapsamda 32,5 milyonluk nüfusu ve 7.150 dolarlık kişi başı geliri olan Güney Amerika’nın büyük ülkelerinden olan Peru’nun hem Türk tedarik sanayi hem de ticari araç ihracatçıları açısından kıymetlendirilmesi önem taşıyor. 

Türkiye’nin Peru’ya ihracatı dört kat arttı

Ağırlıklı olarak Çin, Brezilya, Japonya, Kore, Meksika ve ABD üzere ülkelerden yaptığı otomotiv ithalatı 3,5-4 milyar dolar aralığında seyreden Peru’ya, Türkiye’nin kesim ihracatı ise 15 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Peru’ya otomotiv ihracatı 2012 yılından bu yana dört kat artarken, 2018 yılında ise 15 milyon dolara yaklaştı. Türkiye için kıymetli bir pazar potansiyeli barındıran Peru’ya otomotiv ihracatının 7,9 milyon doları otobüs-midibüs-minibüsler, 6,2 milyon doları ise tedarik sanayi eserlerinden oluşuyor. Türkiye’nin tedarik endüstrinde Peru’ya yönelik en önemli ihraç eserleri ortasında; süspansiyon amortisörleri, traktör aksam ve kesimleri, taşıyıcı akslar için aksam ve modüller, elektrikli kornalar, kamyon ve otobüs dış lastikleri yer alıyor.

Başa dön tuşu