Otomotivciler ‘yeni formül’ arıyor

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) İdare Şurası Lideri Haydar Yenigün, “Devletimizle yapacağımız görüşmelerde iç pazarın canlandırılması için kısa ve uzun vadede yeni takviyeler verilmesi gerektiği konusuna vurgu yapmaya devam edeceğiz.” tabirini kullandı.

Yenigün, yaptığı yazılı açıklamada, 2018 Kasım’dan beri uygulamada bulunan otomotiv dalına yönelik KDV ve ÖTV indirimi dayanak paketinin 30 Haziran prestijiyle sona erdiğini kaydederek, kesimin, indirimlerin devamından yahut kademeli olarak düşürülmesinden yana olduğunu hatırlattı.

ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması yahut kademeli olarak düşürülmesi konusunda talepte bulunduklarını aktaran Yenigün, lakin bu indirimlerin devam etmeyeceği bilgisini aldıklarını kaydetti.

Yenigün, “Otomotiv paha zincirinde faaliyet gösteren bayiler, distribütörler, ana ve yan sanayi firmaları olarak yılın ikinci yarısında mevcut ÖTV ve KDV oranlarıyla faaliyetlerimizi en az ziyanla sürdürmeye uğraş ederken, devletimizle yapacağımız görüşmelerde iç pazarın canlandırılması için kısa ve uzun vadede yeni dayanaklar verilmesi gerektiği konusuna vurgu yapmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin otomotiv dalına bugüne kadar çok kıymetli takviyeler sağladığını ve bölümün bu takviyeleri memnuniyetle karşıladığını belirten Yenigün, şu tabirleri kullandı:

“32 milyar doların üzerinde ihracatla Türkiye’ye en büyük katma pahası sağlayan sanayi kolu pozisyonundaki otomotivin kamu yönetimimizin kapsamlı ve müspet ayrımcılık yapacak biçimde desteklenmeye devam etmesi bizler için kritik kıymete sahip. Bu dayanağın ismi da son devirde ÖTV ve KDV idi. İçinden geçmekte olduğumuz ekonomik hareketlilik sürecinde hükümetimiz ve bakanlarımız bizlerle yakın temas içinde çok kıymetli dayanaklarda bulundu. 2018 Kasım’dan beri pazardaki önemli daralmayı yavaşlatıcı tesir yaratan vergi paketinin ticari faaliyetlerin sürdürülmesi ismine değerli derecede yararı oldu.”

“Sektör araç satamıyor, yeni formüller şart”

Yenigün, kelam konusu dayanak paketine karşın yılın birinci yarısında pazarın yüzde 45 daraldığına dikkati çekerek, vergi indiriminin başta endüstriciler, distribütörler ve bayiler olmak üzere otomotiv kıymet zincirinin tamamı için çok önemli katkısı olduğunu anlattı.

Uygulamanın sonlanmasıyla dalda araç satışının durma noktasına geldiğinin altını çizen Yenigün, şu açıklamalarda bulundu:

“Otomotiv çok hassas bir bölümdür, sistemin tökezlememesi için yavaş bir geçiş olması çok daha sağlıklı olurdu. Devletimizle yapacağımız görüşmelerde iç pazarı canlandırmaya yönelik tekrar vergi indirimi uygulanması yahut finansmana erişim kolaylığı sağlayacak uygulamalar üzere diğer formüllerin, kısa ve uzun vadede kurgulanması gerektiğine vurgu yapacağız. Türkiye’nin ihracat, üretim ve istihdam performansı açısından en fazla katma paha yaratan endüstrisi pozisyonunda olan otomotiv için son derece hayati olan bu dayanaklar gerek kesimimiz gerek ülkemiz için kritik ehemmiyet taşımaktadır.”

Başa dön tuşu