Paris Airshow’da ‘Milli Muharip Uçak’ rüzgarı esecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’den (TUSAŞ) yapılan açıklamaya nazaran, 17’nci Memleketler arası Paris Airshow, Fransa’nın Paris Le Bourget Havalimanı’nda 17-23 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Dünyanın en büyük havacılık ve uzay fuarlarından olan Paris Airshow’da Türkiye için tarihi bir gelişme yaşanacak. Fuarda, TUSAŞ’ın ana yüklenici olduğu ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerini karşılamak üzere yürütülen MMU Projesi’nin birebir modeli birinci kez Paris’te görücüye çıkacak.

Türkiye, böylelikle, yeni jenerasyon uçak kategorisinde kıymetli bir yeri bulunan 5’inci kuşak muharip uçağını, ABD, Rusya, Çin’den sonra üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip olduğunu bir kere daha gösterecek. TUSAŞ’ın projede ana gayeleri doğrultusunda muharip uçak tasarımı, üretimi, sertifikasyonu çalışmalarıyla tüm yerli ve ulusal imkanlar devreye sokulacak.

Yerli ve ulusal sistemler de fuarda olacak

TUSAŞ, dünyanın en büyük savunma ve havacılık fuarı olan Memleketler arası Paris Airshow’da birinci kere kamuoyunun karşısına çıkaracağı MMU modelinin yanında, öteki eserleriyle de gövde gösterisi yapacak.

Atak ve Gökbey helikopterleri, Anka insansız hava aracı ve Hürjet fuarda sergilenecek sistemler ortasında bulunuyor. ATAK helikopteri, fuar boyunca uçuş gösterisi yapacak.

“Yapabileceğimizi göstereceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, MMU Projesi’nin değerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en değerli projesini yürütmenin verdiği gururu bir üst noktaya taşıdık. Dünya genelinde sayılı ülkelerin yaptığını yapacağız. Yapabileceğimizi de göstermek için birinci defa Paris’te MMU’yu sergileyeceğiz. Türkiye teknolojik altyapı olarak başka ülkelerden farkının olmadığını göstermiş olacak. Bunun kararlılığı içinde çalışıyoruz. Şirket olarak disiplinli biçimde Türkiye’nin birincilerini yapmaya talibiz. Bu amaçlarımızı gerçekleştirmek için şirketimizi büyütmeye ve mühendis ordusu kurmaya devam edeceğiz. Tüm nitelikli ve ‘Ülkem için benim de hissem olsun.’ diyen mühendislerimizi bekliyorum. TUSAŞ, sizler için kapısını açtı. Sizlerden azim, kararlılık, sabır ve çalışmanızı bekliyoruz.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu