Reysaş’tan 1.2 milyon metrekare A+ depolama alanı

Lojistik dalında yaklaşık 600 adet özmal aracın yanı sıra gereksinim halinde piyasadan kiralık TIR ile operasyon yürüten Reysaş, bu yıl yüzde 20 büyüme hedefliyor. Firmanın bünyesinde ikisi etkin yedi demiryolu istasyonu, bin vagon, bin tren konteyneri, 38 depo, yaklaşık 2 milyon metrekare depolama binası bulunuyor. Bunların yanı sıra 19 TUV Türk muayene istasyonları işletmesi, 600 adet istif makinesi, GES tesisleri, endüstriyel yem bitki alanları, besi üretim çiftliği ve iki adet Hilton Oteli ile birçok alanda faaliyet gösterdiklerini söyleyen Reysaş Yatırım Holding İdare Şurası Lideri Durmuş Döven, küme olarak 2018’i yaklaşık yüzde 20 büyüme ile tamamladıklarını, bu yıl da tıpkı oranda büyüme hedeflediklerini açıkladı.

Tren, güç, depo ve lojistiğe büyük ölçüde para yatırdıklarını belirten Durmuş Döven, proje lojistiği yapan bir firma olmaları nedeniyle yatırımlarının proje büyüklüğüne nazaran değişebildiğini söz etti.

Yurt genelinde depo, tren, tarım-hayvancılık alanında yaklaşık beş ila altı kat büyümek için gerekli yatırımları gerçekleştirdiklerini, istif makineleri ve lojistik alanında yatırımlarının sürdüğünü kaydeden Döven, yurtdışında ise İngiltere, Belçika, Hollanda, Avusturya, Macaristan ve Polonya’da tren yatırımlarının olduğunu bildirdi. Döven, yatırımlarının sıfırdan fabrika, depolama tesisi, araç, vagon ve ekipman biçiminde olduğunu açıkladı.

Depolara yönelik yatırımlara devam ediyor

Çeşitli lokasyonlarda gerçekleştirdikleri yatırımlarla bugün prestijiyle 1.2 milyon metrekarenin üzerinde A+ kapalı depolama kapasitesine ulaştıklarını ve bu alandaki yatırımlarının devam ettiğini söyleyen Durmuş Döven, 2016’da yalnızca İzmir Menderes’te 35 bin metrekare kapalı alana sahip 45 depo, Çayırova’da 45 bin metrekare kapalı alana sahip depo ve 2017’de İstanbul Esenyurt’ta 42 bin metrekare kapalı alana sahip depo inşaatını bitirdiklerini bildirdi.

2018 yılında ise İstanbul Tuzla Orhanlı’da tek çatı altında 101 bin metrekare kapalı alanına sahip Orhanlı 6 projesini, Çayırova’da 30 bin metrekare kapalı alanı olan 12’nci binalarını ve Adana’da 25 bin metrekare kapalı alana sahip depo inşaatlarını bitirerek kiracılara teslim ettiklerini açıklayan Döven, “Halen Çayırova’da 30 bin metrekare ve Ankara Gölbaşı’nda 8 bin metrekare kapalı alana sahip olacak depo inşaatlarımız devam ediyor. Depolarımız yüksek şiddette zelzeleye sağlam statik hesap, çelik ve beton kalitesiyle üretilen, sprink sistemi ile yangın algılama sistemine sahip, alev yürümez ve 180 dakika boyunca aleve sağlam alarm kabloları, duman tahliye fanları ve halogen-free malzemelerle donatıldı” biçiminde konuştu.

Mevcut depoları ile yeni yatırımlarının son teknolojik altyapı takviyesiyle her daldan her esere hizmet verebilecek kapasitede tasarlandığına dikkat çeken Durmuş Döven, akıllı bina yapısını kendi yazılım firmalarının şirket ve müşteri bazında özelleştirerek hazırladığı depo içi takip ve eser idaresi sistemleriyle birleştirerek, müşteriye özel tahlil ve depo idaresi hizmeti verdiklerini aktardı.

Müşteri depolama muhtaçlıklarının tahlilinden sonra en verimli biçimde operasyon tertibi yaptıklarını anlatan Döven, “Projeye özel depo ve depo idaresi oluşturma alternatifleriyle müşteriye çeşitli imkanlar sunulabiliyor. Sunduğumuz depolama hizmetlerinde operasyon için gerekli olan forklift, reachtruck, stacker, orderpicker ve elektrikli transpaletlerin yanı sıra barkod ve RF (akıllı elle toplama cihazı) sistemleri, bilgisayar denetimli uygulamalar ve en son teknolojik yenilikleri de kullanıyoruz” diye konuştu.

“Depolarla birlikte GES yatırımlarımız da sürecek”

İştirakleri olan Reysaş GYO’nun halka açık birinci ve tek gayri menkul yatırım paydaşlığı olduğunu söyleyen Durmuş Döven, Reysaş GYO’nun kendini depo geliştirmeye odakladığını söz etti.

Reysaş GYO ile sahip oldukları ‘Türkiye’nin Depocusu’ unvanını gelecekte de devam ettirmenin, depoculuk alanındaki maksatlarının başında geldiğini belirten Döven, “Depo çatısında güneş panelleri ile elektrik üretimi yapan, Türkiye’de çatı üzerinde kurulmuş birinci ve en büyük GES tesisini hizmete alan firmayız. Depo sayımızın fazlalığı ve depo yatırımlarımızın devam etmesi sebebi ile bu sene ve takip eden yıllarda da güneş gücü yatırımlarımız devam edecek. Bu biçimde katma paha yaratan, verimlilik artışı sağlayan, karbon salımını azaltan uygulamalarda yatırımlarımızı sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

Başa dön tuşu