‘Rus polisi’ turizmi canlandıracak

Türkiye’de tatil yapmalarına müsaade verilen Rus polisi, aileleriyle yaklaşık 2,5 milyonluk potansiyel oluşturuyor.

Rusya İçişleri Bakanlığı mensubu güvenlik vazifelilerinin Türkiye’de tatil yapabilmesine imkan sağlayan karar, yeni rekorlara imza atmaya hazırlanan turizmcileri sevindirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lideri Osman Ayık, 2014 yılında Rusya’da İçişleri Bakanlığı çalışanları ve öbür kurumlardaki güvenlik vazifelilerinin Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu birtakım ülkelere gitmesinin ve tatil yapmasının yasaklandığını anımsattı.

Son 4 yıldır Rus polisinin Türkiye’de tatil yapamadığını aktaran Ayık, bu yasağı kaldıran kararın ise geçen hafta Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsyev tarafından imzalandığını belirtti. Bu kararın son derece kıymetli olduğuna işaret eden Ayık, şunları söyledi:

“Rusya’da yaklaşık bir milyon civarında polis teşkilatı elemanı var, aileleriyle düşündüğümüz vakit yaklaşık 2,5 milyonluk bir potansiyel. Yaklaşık bir o kadar sayıda da asker, ordu mensubu var. Ordu mensupları için şimdi bir özgürlük gelmedi, yalnızca polisler için geldi. İddia ediyoruz ki önümüzdeki günlerde de ordu mensupları için de gelecek. Bu türlü bir karar alınırsa Türkiye için toplam 5-6 milyonluk yeni bir potansiyel oluşacak demektir. Bunun da önümüzdeki süreçte Rusya Federasyonu’ndan gelecek konuk sayılarına son derece olumlu katkılar yapmasını bekliyoruz.”

Ayık, uzun mühlet Türkiye’ye gelemeyen bu insanların Türkiye’yi özlediğini vurguladı.

Kararın yeni olması nedeniyle şimdi sayılara yansımadığını söz eden Ayık, “Sonbahar periyodundan itibaren sayılardaki yansımasını göreceğiz. Gerçek rakamsal artışları ise 2020 yılında net olarak görebiliriz. İddialarımıza nazaran Rus ziyaretçi sayısında ek en az bir milyonluk bir artış bekliyoruz.” dedi.

“Çok önemli bir hareketlilik sağlanacak”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Lideri Ülkay Atmaca da Türkiye turizmi açısından değerli bir karar olduğuna dikkati çekti. Son 4 yıldır Rus polisinin farklı ülkelere yönlendirildiğini anlatan Atmaca, “Daha evvelce Türkiye’de tatil yapmış Rus güvenlik vazifelileri vardır, bu şahıslar gerek hizmet kalitesi gerekse eser çeşitliliği açısından tekrar ülkemizi tercih edeceklerdir.” diye konuştu.

Özellikle temmuz ayından sonra bir hareketlilik beklediklerinin altını çizen Atmaca, şunları kaydetti:

“Çok önemli bir hareketlilik sağlayacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki aydan itibaren hareketlilik başlar. Lakin karar yeni açıklandı. Tatil planlarını evvelce yapmış olanlar vardır. Bu açıdan bu kararın ileriki yıllarda net olarak tesirini göstereceğini düşünüyoruz. Aileleriyle düşünürsek en az bir milyonluk bir potansiyeli ülkemizde görebiliriz.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu