Sabancı Vakfı 8 projeye 1.4 milyon TL hibe verecek

Sabancı Vakfı’nın daveti üzerine müracaat yaparak bu yıl hibe programları kapsamında takviye almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları aşikâr oldu. Bayan, genç ve engelli bireylerin problemlerine tahlil üreten sivil toplum kuruluşlarını destekleyen Sabancı Vakfı, bu yıl 8 projeye toplam 1.4 milyon TL hibe verecek.

Sabancı Vakfı Hibe Programları kapsamında dayanak alan projeler ile bayanların toplumsal ve ekonomik hayatta güçlenmesi, gençlerin desteklenmesi ve engellilere yönelik eşitsizliklerin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Sabancı Vakfı’nın son 12 yılda hibe dayanağı verdiği proje sayısının 159’a yükseldiğini, hibe meblağının 23 milyon TL’yi aştığını belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Vakıf olarak 45 yıldır toplumsal gelişim için çalışıyoruz ve bu maksadımızın gerçekleşmesinde sivil toplumun desteklenmesini önemsiyoruz. Bu yıl ağır ilgi gören Hibe Programımızla daha çok bireye dokunabilmek ismine hibe verdiğimiz projelerin sayısını 8’e, hibe fiyatımızı ise 1.4 milyon TL’ye çıkardık. Hibe Programı kapsamında desteklenecek projelerin bizleri ulaşmayı amaçladığımız hassas, manileri ortadan kaldıran ve farklılıklara saygılı toplum yapısına i daha da yaklaştıracağına inanıyorum. Türkiye’de hibe programlarını uygulayan birinci vakıf olarak, toplumsal gelişmede kilit rol oynayan sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesine katkıda bulunmaktan büyük memnunluk duyuyoruz” dedi.

Sabancı Vakfı’nın Hibe Programlarına bu yıl 59 vilayetten 256 proje başvurdu. Hibe Programı kapsamında “Kaliteli Eğitimin Desteklenmesi”, “Eğitime Erişimin ve Devamın Sağlanması” ve “Hak Temelli Yaygın Eğitim Çalışmalarının Desteklenmesi” alanlarında bayan, genç ve engelli bireylerin problemlerine tahlil üreten projelere 50 bin TL ile 200 bin TL ortasında takviye sağlanıyor. Takviye verilecek projeler, sivil toplum alanında tecrübeli şahıslardan oluşan bağımsız Kıymetlendirme Kurulu’nun önerisi üzerine Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti’nin yaptığı değerlendirmeyle belirlendi.

Hibe dayanağı almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları ve projeleri:

• Genç İşi Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Eğitim Kooperatifi’nin “Güçlü Bayan Güçlü Kooperatif” projesi ile kendi iktisadını yaratmak ve dayanışmak için bir ortaya gelen bayanların kurdukları kooperatiflerin kapasitelerinin artırılması amaçlanıyor. Proje, Antalya, Hatay, İstanbul, Karabük ve Konya vilayetlerinde hayata geçirilecek.

• Madenci Bayanlar Dayanışma ve Toplumsal Yardımlaşma Derneği’nin “Kadınlar Işığıyla Madeni Aydınlatıyor” projesi ile Eskişehir’de madencilik üzere erkek hükümran bölümlerdeki bayan çalışanlar hakkında farkındalığın artırılması, gereksinim ve sıkıntıların toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımıyla ele alınması amaçlanıyor. Proje kapsamında, dernek üyesi madenci bayanların toplumsal cinsiyet eşitliği, haklar ve meslek hastalıkları hususlarında eğitim almaları planlanıyor.

• Yüksekova Bayanları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği’nin, “Yüksekova’da Bayan Olmak” projesi ile Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dernek çalışanı genç bayanların toplumsal cinsiyet açısından güçlenmesi, bölgede bilinirliğin artması ve maksat kitlenin gereksinimlerine yönelik strateji geliştirilmesi hedefleniyor.

• Nirengi Derneği’nin, “Çok Geç Olmadan İstanbul!” projesi ile ergen istismarı, akran zorbalığı ve flört şiddetine karşı aktif bir tedbire ve/veya müdahale sisteminin Ulusal Eğitim Bakanlığı bünyesinde sürdürülebilir bir yapıya kavuşması amaçlanıyor. İstanbul’da gerçekleştirilecek proje kapsamında öğretmenlere bu hususlarda eğitimler verilecek.

• Toy Gençlik Derneği’nin, “Gençlik Çalışmaları Akademisi” projesi ile gençlik alanında çalışmak isteyen gençlerin; bütüncül bir eğitim ve mentorluk ile desteklenmeleri hedefleniyor. Projenin Türkiye genelinde hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

• Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin, “Görme Engelli Öğrenciler için Manisiz Fen Öğretimi” projesi ile görme engelli öğrencilerin fen derslerinde tesirli kazanımlar elde edebilmeleri için gereken yenilikçi metot ve gereçlerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

• Türkiye İşitme Engelliler Derneği’nin, “Türk İşaret Lisanı Kullanan Sağır Çocuklar İçin İkidilli Okuma Gelişimi Uygulamaları” projesi ile 4 yaş üstü sağır çocukların ikidilli, etkileşimli, elektronik hikaye kitabı uygulaması ile desteklenmesi, okuma marifetlerinin, lisan ve bilişsel gelişmelerinin yaşıtları olan duyan çocuklarla tıpkı seviyeye erişmesi amaçlanıyor.

• Alerji ile Ömür Derneği’nin, “Alerji ile Hayat Akademisi” projesi ile alerjik hastalıkların erken teşhisi, tedavinin kolaylaştırılması, uzun vadede alerjik çocukların sıhhat, eğitim ve toplumsal alanda karşılaştıkları problemlerin tahlili için alerji konusunda farkındalığın artırılması ve ailelere yanlışsız kaynakların sunulması amaçlanıyor.

Başa dön tuşu