Sağlık Bakanlığından bayram genelgesi

Sağlık Bakanlığı, sıhhat hizmetlerinin çalışma günlerinde olduğu üzere Ramazan Bayramı’nda da kesintiye uğramadan eksiksiz sunulabilmesi için genelge yayımladı.

Bayram tatilinin 9 gün olarak açıklanmasının akabinde Bakanlık tarafından sıhhat hizmetlerinde aksaklık yaşanmaması için alınacak önlemlere ait hazırlanan genelge 81 Vilayet Sıhhat Müdürlüğüne gönderildi.

İdari müsaade günleri boyunca sürdürülecek hizmetlerle ilgili ayrıntılı talimatlar ve hatırlatmaların yer aldığı genelgede, hem kamu hastaneleri hem de özel hastanelerin acil servislerinde artması beklenen iş hacmini karşılayabilecek nitelik ve kapasitede bir düzenleme yapılması gerektiği vurgulandı.

Genelgede, acil sıhhat hizmetleri ile hasta sevk ve nakil süreçlerinin 112 Komuta Denetim Merkezi aracılığı ile Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Denetim Merkezi ile uyum sağlanarak verilmesinin temel olduğu belirtildi. Acil Sıhhat Hizmetleri Davet Kayıt ve Operasyon İdare Sistemi’ndeki dataların ilgili sıhhat tesisleri idarelerince daima güncellenmesi istendi.

Bayram boyunca konutta kesintisiz sıhhat hizmeti

Genelgede meskende sıhhat hizmetleri kapsamında evvelden planlanmış mesken ziyaretleri, hastaların devam eden ilaç uygulaması, tıbbi bakım süreçlerinin de aksatılmadan sürdürüleceği bildirildi.

Tatil müddetince kanser hastalarının tedavilerinin aksamaması için radyoterapi hizmetlerinin de planlanan tedavi protokollerine uygun olarak devam ettirileceği aktarıldı.

Diyaliz, replantasyon, kalp cerrahisi-yanık ve organ nakli üzere özellikli hizmet sunumu ve tıbbi laboratuvarlar, ultrason-MR-tomografi-röntgen üzere görüntüleme üniteleri ile hasta yatırılan kliniklerde, nöbet hizmetlerinin 24 saat temeline nazaran planlanacağı ve kesintisiz hizmet sunulacağı vurgulanan genelgede, tüm sıhhat çalışanlarının her vakit olduğu üzere büyük fedakarlık ve üstün çabayla, takım anlayışı içerisinde vazife yapmaları gerektiğine dikkat çekildi

Kaynak: AA

Başa dön tuşu