Şair Küçük İskender hayatını kaybetti

Yaklaşık bir yıldır kanser tedavisi gören şair ve müellif Küçük İskender, tedavi gördüğü hastanede 55 yaşında hayatını kaybetti.

Asıl ismi Derman İskender Över olan ve Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde ağır bakımda tedavisi süren şair, gece saatlerinde hastalığına yenik düştü.

Şairin vefatına ait AA muhabirine açıklamalarda bulunan şair Adnan Özer, Küçük İskender’in 1990 neslinin en başta gelen temsilcisi olduğunu belirterek, “Çok büyük bir yetenekti, arkadaşımızdı. İkimiz de imgeci şairlerdik, şiirimiz de uyuşuyordu onunla.” dedi.

“İlkokul fotoğrafıyla bir arada yayınlamıştım şiirini”

Özer, Küçük İskender’le yaşadığı bir anıyı ise şu sözlerle anlattı:

“Ben bir mecmua çıkarıyordum, o vakit bana şiiriyle birlikte ilkokul fotoğrafını getirmişti. Bana latife yapıyordu ben onu anladım lakin basacağım bunu dedim. İlkokul fotoğrafıyla bir arada yayınlamıştım şiirini. O çok güzeline gitmişti. Süratli yaşadı İskender. Konuşurduk söylerdik fakat şair milleti ne kadar dinleyecek ki? Laf dinlemez, kendimden de biliyorum. Çok büyük bir yetenekti. 2 sene evvel bir tertip yapmıştım bir ortaya gelmiştik. Çok saygılı biriydi. Başımız sağ olsun.”

Küçük İskender’in vefatına sanat topluluğu sessiz kalmadı

Yazar Ahmet Ümit, Küçük İskender’in hayatını kaybetmesine ait olarak toplumsal medyada yaptığı paylaşımda, “Ölüm değil, çoktan yendin sen onu fakat çok derin bir uyku bu İskender. Keşke hiç uyumasaydın be kardeşim…” değerlendirmesinde bulundu. 

Şair ve müellif Tuna Kiremitçi de “Büyük bir şair, tertemiz bir yürek, tanıdığım en ilham verici insanlardan birisi gitti. Çok üzgünüm. Güle güle Küçük İskender. Orada bekle bizi eski dost.” sözlerini kullandı. 

Oyuncu Levent Özdilek ise paylaşımında şair için şu satırlara yer verdi:

“Hoşça kal hoş kalpli kardeşim… Seni özleyeceğiz ve özledikçe şiirlerinle seni yad edeceğiz.”

Küçük İskender, yarın Ortaköy Mecidiye Mescidi’nde öğlen vakti kılınacak namazın akabinde son seyahatine uğurlanacak.

Küçük İskender 

Gerçek ismi Derman İskender Över olan Küçük İskender, 1964 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük İskender, Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni yarıda bıraktı. Akabinde İstanbul Üniversitesi Sosyoloji kısmında eğitim hayatına devam eden şair buradan da mezun olamadı.

İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Mecmuası’nda, İskender Över ismiyle çıkan şair, 1980’li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli mecmualarda şiirler, tenkitler, denemeler yazdı. Profesyonel olarak ise 1985’te Adam Sanat Mecmuasında şiirleri yayımlanmaya başladı.

Küçük İskender, 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu