Savcı Kiraz’ın şehit edilmesi davasında karar

İstanbul Adliyesi’nde vazife yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, makam odasında terör örgütü DHKP/C üyelerince rehin alınarak şehit edilmesine ait 4’ü tutuklu 9’u firari 14 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklar Mustafa Koçak ve Murat Canım, “Anayasayı ihlal” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mustafa Koçak ve Murat Canım’ın, “Anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verirken, bu sanıkları ayrıyeten, savcı Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili, “kasten öldürmeye yardım” cürmünden 27 yıl, “kamu görevlisini silahla hürriyetinden mahrum kılma” hatasından 12 yıl ve “ateşli silahlar kanununa muhalefet” hatasından 3 yıl (2 bin 700 lira da isimli para cezası) olmak üzere toplam 42’şer yıl mahpus cezasına çarptırdı.

Sanıkların olaydan pişmanlık duymamaları nedeniyle rastgele bir indirim yoluna gitmeyen heyet, “silahlı terör örgütüne üyelik” hatasından, “anayasayı ihlal” cürmünden ceza verildiği için karar vermeye yer olmadığını ve bu sanıkların tutukluluk halinin devamını da karara bağladı.

Firari 9 sanığın evrakı ayrıldı

Mahkeme heyeti, ” silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” kabahatinden tutuklu sanıklardan Cengiz Özel’e 11 yıl 3 ay ve Mithat Öztürk’e de 10 yıl mahpus cezası verirken, bu sanıkların tutukluluk halinin devamın kararlaştırdı.

Tutuksuz sanık Deniz Özel’in, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” hatasından 6 yıl mahpusunu kararlaştıran heyet, sanık hakkında daha evvel verilen “ev hapsi” formundaki isimli denetim uygulamasını kaldırırken, yurt dışına çıkış yasağından oluşan isimli denetim önlemi uygulanmasının devamına yönelik karar kurdu.

Heyet, haklarında daha kırmızı bültenle yakalanma buyruğu çıkarılan firari sanıklar Faruk Ereren, Hüseyin Fevzi Tekin, Mesut Demirel, Musa Aşoğlu, Nuri Eryüksel, Seher Demir, Şadi Naci Özpolat, Şerefettin Gül ve Zerrin Sarı’nın (9 sanık) evraklarının ayrılmasına ve yakalama infazlarının beklenilmesine yönelik karar da aldı.

Kararın açıklamasın akabinde sanıklar mahkeme heyetine reaksiyon gösterirken, sanık avukatları da kararı bozduracaklarını söyledi.

Başa dön tuşu