Serbest bırakılan Türk gemiciler İstanbul’a geldi

Libya’da Halife Hafter güçleri tarafından alıkonulan, daha sonra özgür bırakılan 6 Türk vatandaşı gemici ülkeye döndü.

Gemiciler Onur Çakır, Mehmet Yılmaz Odabaşı, Eyüp Eryılmaz, Necmettin Demirhan, Eren Çakır ve Birol Kutlu, Libya’nın başşehri Trablus’tan uçakla İstanbul’a geldi.

Gemicileri İstanbul Havalimanı’nda aileleri ile Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Murat Tamer karşıladı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Onur Çakır, “İnternetim kısıtlıydı, mümkün olduğunca kendileriyle, ailemle bağlantı kurdum. Daima güzel olduğumu söyledim. Zati uygunduk. Başımızdan birçok olaylar geçti, o olayları yansıtmamaya çalıştım.” diye konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’miz, Cumhurbaşkanımız yanımızda oldu. Kübra Aktaş’ın yardımlarıyla sağ salim buralara geldik.” tabirini kullanan Çakır, arkadaşlarının, ağabeylerinin kendisine takviye olduğunu söyledi.

Anne Huriye Çakır da oğluna kavuştuğu için çok memnun olduğunu lisana getirdi.

Eyüp Eryılmaz ise bir hafta bekledikten sonra pazartesi günü Trablus’a getirildiklerini, buradan İstanbul’a geldiklerini anlattı.

Eryılmaz, “Cumhurbaşkanımıza, Dışişleri Bakanımıza, Sayın Libya Büyükelçimize Allah bin sefer razı olsun. İlgilendiler. Libya’daki işverenimiz Samir Beyefendi de çok koşturdu, bizimle ilgilendi. Allah hepsinden razı olsun. Vatanımız gibisi yok.” dedi.

Libya’da Halife Hafter güçlerinin alıkoyduğu 6 Türk vatandaşı gemici, 1 Temmuz’da özgür bırakılmıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu