Sigorta bölümünde ‘SDDK’ heyecanı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Yeni İktisat Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019″da Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SDDK) kurulacak olmasına yer verilmesi bölümde memnuniyetle karşılandı.

Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) Lideri Hacı Ali Yücel, finansal sistemin yapı taşlarının başında sigortacılığın geldiğini söyledi.

Ekonomik gelişmede sigorta kesiminin ehemmiyetine işaret eden Yücel, “Fırsatı kaçırmadan dal kendini hakikat anlatmalı. Kesim olarak yeni bir öykü yazmamız gerekiyor. Dalın problemleri bütün taraflarca bilinmekte. Kıymetli olan yeni projeler üretmek ve tahlil teklifleri sunarak bunların gerçekleşmesini sağlama kararlılığıdır.” dedi.

Yücel, ekonomik ve finansal yapının regüle edilmesi, ticaretin tabana yayılmasının güçlü bir sigorta sistemine sahip olmaktan geçtiğini vurgulayarak, finansal sistemde bankacılık dalının sistemin yüzde 85’ini teşkil ederken sigortacılığın yüzde 5 civarında olduğunu belirtti.

Ekonomik krizlerden çıkmada güçlü bir sigorta sistemine sahip olmanın kıymetine dikkati çeken Yücel, fon büyüklüğüne sahip ferdî emeklik sistemi ve organize edilmiş finansal sigortacılık sisteminin kriz devirlerinin panzehiri olduğunu vurguladı.

Yücel, Türkiye’nin memleketler arası ticaretin merkezinde bulunduğunu belirterek, “Ülkemiz, sahip olduğu pozisyon hasebiyle onu çevreleyen bölge ülkeleri ve komşularıyla, yerli ve ulusal reasürans şirketi kurarak bu bölgedeki ticaretin düzenlenmesi ve risklere teminat yaratılmasıyla yüksek ekonomik kazanımlara sahip olunabilir.” diye konuştu.

Sektör olarak, birçok talepleri olduğunu belirten Yücel, “Zorunlu sigortaların artırılması gerekir. Devletin tüm varlıkları özel sigorta ile sigortalanmalı. Sigorta genel koşulları gelişen ticaret ve teknolojik gelişmelere paralel olarak tekrar düzenlenmeli. Finansal sigorta çeşitlerinin artırılması gerekiyor. Sigorta edilmekten kaçınılan riskler için Tehlikeli Riskler Havuzu kurulmalı. Mecburî trafik sigortasının araçlara değil şoförlere nazaran düzenlenmesi gerekir. Sigorta Acenteler İcra Komitesinin (SAİK) yapısı yine düzenlenmeli.” sözünü kullandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kurulduktan sonra bankaların batma tehlikesiyle karşı karşıya kalmadığını ve insanların mağdur olmadığını vurgulayan Yücel, şunları kaydetti:

“Genç nüfusu ve bölgesel durumu ile liderlik yapacak ülkemizin bu alandaki her teşebbüsü çok yüksek istihdam yaratacak. Global düşünüp mahallî yapılanmanın kaçınılmaz gerçekleri her geçen gün bariz biçimde ortaya çıkmakta. Sigorta bölümünün bu günlere ulaşmasında büyük emeği olan sigorta acentelerinin daha fazlasını gerçekleştirebilmeleri için esaslı değişimlere muhtaçlık vardır. BDDK’nın yapılandırılmasıyla çok daha sağlıklı ve güçlü bir bankacılık sistemi var edildiği görülürken, sigorta dalının güçlü ve sağlıklı yapılanması seyahatinde birinci adım Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SDDK) kurulması olacak. İş dünyasının sürekliliğini sağlayan tek teminatı sigorta bölümü. SDDK’nın kurulmasıyla büyük bir atılım gerçekleşeceği inancını taşıyoruz ve bu bahiste sorumluluk almaya hazırız.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu