Sinop’ta turizmciler yeni imar planını bekliyor

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2014 ve 2016 bilgilerine nazaran Türkiye’nin en memnun insanlarının yaşadığı kent olan ve yıllık 1 milyon ziyaretçiye konut sahipliği yapan Sinop’ta, turizmciler yeni hazırlanacak imar planını bekliyor.

Geçen yıl Sinop Belediyesi tarafından hazırlanan ve yürürlüğe giren imar planının birtakım sivil toplum kuruluşlarınca yapılan itiraz üzerine Samsun Bölge Yönetim Mahkemesi’nce iptal edilmesi kentte bilhassa turizmcilerce memnuniyetle karşılandı.

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Lideri Ahmet Çobanoğlu, iptal edilen planın kente yapılması düşünülen turizm yatırımları için 0,40 emsal öngördüğünü söyledi. Çobanoğlu, birebir planın öteki inşaatlar için ise 2,40 emsal kararı içerdiğini anımsatarak, “Başından bu yana yanlış olduğunu tabir etmiştik. Geldiğimiz noktada haklılığımız ortaya kondu.” dedi.

Yeni imar planının kentteki tüm temsilcilerinin görüşleri alınarak hazırlanması gerektiğini vurgulayan Çobanoğlu şöyle konuştu:

“Mahkeme tarafından iptal edilen eski plan bizim açımızdan tüm taraflarıyla yanlıştı. Yeni hazırlanacak planla hem kentin dokusunun korunacağını hem de turizm yatırımlarının önünün açılacağını umut ediyoruz. Zira Sinop bir turizm kenti. Bilhassa büyük yatımcılar için söyleyebiliriz ki eski planla kente rastgele büyük bir beş yıldızlı otel yapma imkanımız yoktu. Fakat çok katlı binalar imaline müsaade veren bir plandı. Mahkemenin kararını yanlışsız ve yerinde buluyoruz.”

“Doğal ve tarihi yapı korunmalı”

Çobanoğlu, yeni hazırlanacak planda Ada mevkisinin çok katlı binalara ve çarpık yapılaşmaya kapatılması gerektiğini lisana getirerek, kimi bölgelerin turizm alanı ilan edilmesini talep edeceklerini kaydetti.

Turizmciler olarak doğal ve tarihi dokunun kesinlikle korunması taraftarı olduklarına işaret eden Çobanoğlu, “Biz yeni planda Ada mevkisinde turizmcilere çok katlı yatırımlar üretimine müsaade verilsin demiyoruz. Bu türlü bir talebimiz yok. Tersine doğal ve tarihi yapının korunması gerektiğine işaret ediyoruz. Kentin yapılaşmaya uygun bölgeleri var. Turizm alanları ilan etmek mümkün. Bu alanlarda yatırımcının önü açılabilir. Belediye liderimizle yeni plan üretimi sürecinde görüşmeler yapacağız. Talep ve tekliflerimizi kendilerine ileteceğiz.” diye konuştu.

Çobanoğlu, yeni plan sürecinde kusur yapılmaması fakat mağduriyet doğmaması için de süratli hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu