Şirket borçlarına yapılandırma

AK Parti Küme Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığına sundukları kanun teklifinin ayrıntılarını paylaştı.

“Mali paket” olarak nitelendirilebilecek, iktisat alanında birtakım düzenlemeleri öngören kanun teklifinin 32 husustan oluştuğunu bildiren Muş, teklifle, varlık barışı uygulamasının müddetinin 6 ay daha uzatılarak 31 Aralık 2019’a kadar yürürlükte olacağını belirtti.

Muş, kolay metotta vergilendirilen esnafın, müracaat etmesi halinde sarfiyat kısmına bakılmaksızın geliri üzerinden, makul bir oranda vergilendirilmesinin önünü açacaklarını söyledi.

Teklifle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kanunu’nda değişikliğe gidilerek, “yedek akçe” olarak ayrılan oranları Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getireceklerini vurgulayan Muş, “Yedek akçenin, kanunda belirtilen düşüşler yapıldıktan sonra yüzde 10 olarak ayrılmasını teklif ediyoruz. Mecburî karşılıklarla ilgili sırf pasif tarafına değil, etkin tarafına da bakmak suretiyle bu karşılıkların belirlenmesiyle ilgili Merkez Bankasına kimi yetkiler vermeyi teklif ediyoruz.” dedi.

Yurtdışı çıkış harcı 50 liraya yükselecek

Muş, düzenlemeyle yurt dışı çıkış harcının 15 liradan 50 liraya çıkarılacağını paylaştı.

Ülkeye farklı halde sokulan ve klonlanmış bir IMEI numarasıyla kullanılan telefonların 4 ay içinde kullanıma kapatılacağını bildiren Muş, “Vatandaşlar, 1 yıl içinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde bu telefonlar sisteme entegre edilecek. Kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda farklı biçimde sokulup klonlanmış IMEI numarası kullanılan telefonlar hiçbir surette bağlantıya açılmayacak.” diye konuştu.

Şirketlerin borçlarına yine yapılandırma imkanı

Mali sistemde bulunan firmaların, şirketlerin borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı bir düzenleme getireceklerini lisana getiren Muş, “Geçmiş devirlerde ‘İstanbul yaklaşımı’ olarak uygulanan bir sistem kurulmasını öngörüyoruz. Şirketlerin, 2 yıl içinde, kanunda belirtilen koşullar ve çerçeveler kapsamında müracaat etmeleri halinde muhakkak başlı kimi teşviklerimiz de olacak ve bunların borçları bankalar tarafından yapılandırılacaktır. Burada bir çerçeve mutabakatı ortaya konacak.” sözlerini kullandı.

Muş, kanun teklifinin ülkeye ve millete hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

TCMB Lideri Çetinkaya’nın misyondan alınması

TCMB Lideri Murat Çetinkaya’nın vazifeden değişikliğiyle ilgili farklı spekülasyonların yapıldığına değinen Muş, kamuoyunun gerçek bilgilendirilmesi açısından 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK’nin ek 35. unsurundaki “Cumhurbaşkanınca periyodik atanan üst kademe kamu yöneticileri, ilgili kanunlarda öngörülen vazifeden alma münasebetleri yanında kurumsal amaçlara ulaşılamaması nedeniyle de müddetleri tamamlanmadan misyonlarından alınabilirler.” kararını hatırlattı.

Kamuoyunda cuma gününden itibaren Merkez Bankası Lideri Çetinkaya’nın vazife değişiminin “hukuksuz”, “kanunsuz” olduğuyla ilgili pek çok açıklama yapıldığını anımsatan Muş, şunları kaydetti:

“Bunlar yanlışsız değildir. 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK’deki ek 35. hususta düzenleme yapılmak suretiyle Cumhurbaşkanına bu türlü bir yetki tanınmaktadır. Yapılan süreç, kullanılan tasarruf, Cumhurbaşkanına tanınan yetki çerçevesinde yapılmıştır. Uygulama tüzeldir, burada rastgele bir tartışma kelam konusu değildir.”

Kaynak: AA

Başa dön tuşu