‘Sosyal Çalışma Programı’ndan yararlanacaklar belirlendi

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, MEB Şura Salonu’ndaki kura merasiminde, Türkiye’nin beşeri sermaye bakımından güçlü bir kaynağa sahip olduğunu söyledi.

Nüfusun yüzde 40’ının 24 yaş altı gençlerden oluştuğuna dikkati çeken Selçuk, gençlere yapılan yatırımın ülkenin yarınlarına yapıldığını söz etti.

Selçuk, istihdamı hem nicelik hem de nitelik tarafından artırmak ismine pek çok siyaset ve projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Staj yapan, mesleksel eğitim gören çırak ve öğrencilere fiyat dayanağı sağlıyoruz. Fen ve mühendislik bilimlerinde eğitim alan son sınıf üniversite öğrencilerimize teknoparklarda, Ar-Ge merkezlerinde ya da sanayi kuruluşlarında uygulamalı eğitim alması durumunda fiyat takviyesi veriyoruz. Teşviklerimizde de gençlere özel düzenlemeler getirdik. Prim ve vergilerin tamamını ödediğimiz ‘İlave İstihdam Teşvikimizden’ yararlanma mühletini, gençlerimiz için 18 aya çıkardık. Bunun yanı sıra 2020 yılı sonuna kadar gençlerin istihdam edilmesi durumunda
sosyal güvenlik primi patron hissesini 24 ila 54 ay ortasında karşılamaktayız.”

“Üniversite mezunu istihdamımız 6,7 milyona çıktı”

İş gücü piyasası konusunda aldıkları aralığın hem kendi dataları hem de memleketler arası kuruluşların bilgilerinden çok net görüldüğünü belirten Selçuk, şu bilgileri verdi:

“2007-2018 yılları ortasında 28 AB ülkesinde genç istihdamı toplamda 3,6 milyon azaldı. Birebir devirde Türkiye’de ise 622 bin gencimizi istihdama kazandırdık. Böylelikle, gençlere istihdam oluşturma noktasında hem OECD hem de AB ülkeleri ortasında birinci sıraya yükseldik. Misal başarıyı üniversite mezunlarımızda da gösteriyoruz. 2007-2018 periyodunda Türkiye, yükseköğretim mezunu iş gücünü ve istihdamını en fazla artıran ülkelerden biri oldu. 2007’de 3,1 milyon olan üniversite mezunu iş gücümüz, 2018’de 7,6 milyona, 2,9 milyon olan üniversite mezunu istihdamımız 6,7 milyona çıktı.”

Bakan Selçuk, 2002’de 24 bin kişi olan özel dal işe yerleştirme sayısını 2018 prestijiyle 50 kat artarak 1 milyon 240 bine çıkardıklarına dikkati çekerek, “Bu sayının yüzde 35’ini gençlerin ve yüzde 17’sini üniversite mezunlarının oluşturması bizler için büyük bir iftihar vesilesi. 2002’de özel dalda işe yerleştirilen genç sayısı 4 bin 100 kişiydi. Uyguladığımız dayanak siyasetleriyle bu sayı, 2018’de 105 katlık bir artış sağlayarak 430 bin gence ulaştı. Bu yılın birinci 5 ayında ise özel dalda toplam işe yerleştirme sayımız geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 30 artarak 570 bine ulaşmış durumda.” dedi.

“Gençlerimize her gün için 67 lira ödeme yapacağız”

Hayata geçirdikleri Toplumsal Çalışma Programı’nın Cumhurbaşkanlığının İcraat Programları içinde yer aldığını anımsatan Selçuk, programlarla gençlere hem çalışma disiplini kazandırmayı hem de toplumsal sorumluluk şuuru aşılamayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Selçuk, programı gençlerin istek ve gereksinimleri doğrultusunda tasarladıklarını ve Türkiye’ye mahsus yeni bir model olarak hizmete sunduklarını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Programlarla, tabiatın ve kültürel mirasımızın korunmasından onarım çalışmalarına, kütüphanelerin bakımından kamuda sunulan toplumsal hizmetlerin geliştirilmesine, tarımdan spor aktivitelerine kadar pek çok alanda gençlerimizin güç ve yeteneklerinden istifade edeceğiz. Böylece, gençlerimiz iş hayatına atılırken, kadro içinde çalışma, organize olabilme, irtibat kurabilme ve sorun çözme üzere toplumsal hünerlerini geliştirecekler.”

Sosyal Çalışma Programı’nın öğrencilerin tahsil hayatını olumsuz etkilememesi için temmuz, ağustos ve eylül aylarıyla sınırlandırıldığına işaret eden Selçuk, şöyle konuştu:

“Üniversitelilerin kendilerine de vakit ayırabilmeleri için bu uygulamalar haftada 3 gün olarak gerçekleşecek. Gençlerimize her gün için 67 lira ödeme yapacağız. Bu ödemeden ötürü öğrencilerimizin almış olduğu KYK bursları ve tahsil kredileri de kesintiye uğramayacak. Ayrıyeten genel sıhhat sigortalarının yanı sıra gençlerimizin emekliliğine tesir edecek olan SGK prim ödemelerini de biz yapacağız.”

Bakan Selçuk, programlara 200 binden fazla üniversite öğrencisinin başvurduğunu bildirerek, “Gençlerimizin programa ilgisi bizleri ziyadesiyle mutlu etti. İnşallah bugün 20 bin gencimizi kurumlar tarafından açılmış olan programlara merkezi kurayla yerleştireceğiz.” dedi.

Sonuçlar “www.iskur.gov.tr” adresinde ilan edilecek

Programa, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Fazilet, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve ilgililer katıldı.

Bakan Selçuk, programda yer alan bakanlarla kura butonuna basarak 20 bin üniversite öğrencisinin Toplumsal Çalışma Programı kapsamında atamalarını gerçekleştirdi.

Kura sonuçlarının saat 21.00’den itibaren “www.iskur.gov.tr” adresinde ilan edileceği bildirildi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu