Tacikistan tarım heyeti Bursa’da

BURSA (DÜNYA) – Birleşmiş Milletler uzmanlık kuruluşlarından biri olan FAO’nun, Dünya’daki besin ve tarımla ilgili çalışmaları organize edip geliştirerek besin güvenliğini sağlama emelleri çerçevesinde yapılan program ile Tacikistan heyeti Bursa’da, kooperatifçilik, yaş zerzevat meyve, dondurulmuş hazır besin, yumurtacılık ve kümes hayvanları, süt üretimi üzere birçok kesimde faaliyet gösteren firmalarda incelemelerde bulundu.

Bursa Ticaret Borsası Lider Danışmanı Can Aydoğan’ın eşlik ettiği Tacikistan heyetinde Tarım Lider Yardımcısı Dzhamila Saidova, Milletlerarası Alakalar Lideri Fayzimakhmad Amonov, Milletlerarası Münasebetler Lideri Yardımcısı Ahmadjon Kadirov, Tohum Yetiştirme Kısım Lideri Odiljon Hamidov, Üniter Devlet Lideri Kamolidin Qurbonov, Tacikistan İnsan Kaynakları ve Hukukî Dayanak Departman Lideri Bakhtiyor Rabekhov, Tacikistan Tarım Siyasetleri ve Besin Güvenliği İzleme Departmanı Lideri Bahadur Nazarov, Hayvansal Eserler ve Yetiştirme Kısım Lideri Iskandar Isoev, Tacikistan Teknik Siyasetler ve Ziraî Alt Yapıyı Geliştirme Departman Lideri Abdumamad Shomamadov, Tarım ve Çevreyi Müdafaa Uzman Yardımcısı Kahalzoda Kiromiddin, Tacikistan Cumhuriyeti Başbakan Danışman Asistanı Qosimzoda Amriddin, Ulusal Projeler Müdür Yardımcısı Masuda Saidova, Hayvancılık, Balıkçılık ve Arıcılık Departmanı Uzman Şefi Salim Salimov ve Türkiye Ulusal Bağlar Danışmanı Halil Agah yer aldı.

Firmalarda incelemelerde bulundular

Heyet, Bursa’nın İnegöl ilçesi Kulaca köyünde faaliyet gösteren Kulaca Ziraî Kalkınma Kooperatifi, Mevsim Besin, Burdan Yumurta, Bursa Ticaret Borsası ET-BA Tesisleri, Kumlukalan Köyü Ziraî Kalkınma Kooperatifi, Tarfaş ve Sütaş üzere firmaları ziyaret ederek, üretimlerle ilgili bilgi aldı. Uludağ İhracatçı Birlikleri’ni (UİB) de ziyaret eden heyete UİB İdare Heyeti Lider Yardımcısı Senih Yazgan, Birliğin faaliyetleri, ihracat ve ithalat ile ilgili bilgi verdi.

“Daha fazla ortak projeye imza atacağız”

Bursa Ticaret Borsası Meclis Lideri Mehmet Aydın, “İnanıyorum ki bu ziyaret Tacikistan ve Türkiye ortasında bir tarım köprüsü olacaktır. Önümüzdeki devirde kardeş Tacikistan ile çeşitli iş birliklerine imza atmak bizleri son derece mutlu eder” dedi. Ziyaretlerin akabinde açıklamalarda bulunan BTB Lider Danışmanı Can Aydoğan, ziyaretlerin global pazarlara açılma noktasında büyük ehemmiyet arz ettiğini belirtti. Aydoğan “Tacikistan Tarım Lider Yardımcımız ve heyeti Bursa’mızda değerli temaslarda bulundu. Karşılıklı deneyim ve bilgi paylaşımının, kısıtlı olan doğal kaynakların daha verimli kullanılabilmesi açısından çok kıymetli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Başa dön tuşu