Tapu dolandırıcılığına ‘kısa mesaj’ ile önlem

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki İsimli, Türkiye’nin en kıymetli kamu ağı e-Devlette, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün birçok uygulamasına tek tuşla erişmenin mümkün hale geldiğini belirtti.

Vatandaşın “turkiye.gov.tr” web adresinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü linkine tıkladığında karşısına birçok seçenek çıktığını tabir eden İsimli, bu kapsamda “e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığında Tapu Bilgileri Sorgulama, Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama, Elektronik Doküman İdare Sistemi Doküman Doğrulama, Tapu Taşınmaz Beyan, Tapu Telefon Bilgileri Beyanı, “Kimlik Doğrulama Hizmetleri” başlığında, Satış Süreci Başvurusu, Tapu Kayıt Evrakı, Tusaga-Aktif Sistemi Kullanıcı Süreçleri, Web Tapu Süreçleri, “Kuruma İlişkin İnternet Sitesi Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığında ise Satış Süreci Başvurusu ve Tapu Kayıt Evrakı seçeneklerinin çıktığını anlattı.

“Uygulama, tapuda süreç güvenliğini değerli ölçüde arttırdı”

Adlı, sunulan hizmetlerin en değerlilerinden birinin de taşınmazlar üzerinde başlatılan süreçlerden bilgilendirilmek için hazırlanmış “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” seçeneği olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan süreçlerden haberdar olmak için e-Devlette ‘Tapu Telefon Bilgileri Beyan’ kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli. Bu uygulama ile kişinin ismine kayıtlı taşınmazlar ile ilgili rastgele bir süreç başlatıldığında bireye kısa ileti (SMS) yolu ile bilgi veriliyor. Cep telefonlarına ‘Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde … sıra no ile süreç yapılmaktadır’ formunda otomatik SMS gönderiliyor. Süreç kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi çabucak ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. Bu uygulama tapuda süreç güvenliğini değerli ölçüde artırdı.”

Adlı, vatandaşın her bahiste olduğu üzere taşınmazların alım ve satımı konusunda da bilgilendirmesinin öncelikle onların faydasına olduğunun altını çizdi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu