Tarımda uzmanlığa hibe desteği

Tarımsal faaliyetlerin uzman şahıslar tarafından yapılmasını teşvik gayesiyle Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de kırsal alanda yaşayan yahut yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, besin ve su eserleri bahislerinde yüksekokul yahut üniversite mezunu olanlara, ziraî projeleri için 100 bin liraya kadar hibe verilecek.

Kırsal Kalkınma Dayanakları Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine Ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, 2019-2020 yıllarındaki pilot uygulama kapsamında Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de kırsal alanda yaşayan yahut yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, besin ve su eserleri hususlarında yüksekokul yahut üniversite mezunu olanlar, mahallinde uygulayacakları projelere 100 bin liraya kadar hibe alabilecek.

Hayvansal ve bitkisel eserler, su eserleri, yöresel tarım eserleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimiyle bunların işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler karar kapsamında desteklenecek.

Desteklerin ödenebilmesi için, hibe mukavelesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması gerekecek. Hibe dayanaklarından yalnızca bir sefer yararlanılabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığının kelam konusu projelere yönelik öteki hibe programlarına dahil olanlar, bu karar kapsamındaki takviyelerden faydalanamayacak.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu