TARSİM 1,1 milyar lirayı aşkın hasar ödedi

Tarım Sigortaları Havuzundan (TARSİM) yapılan açıklamada, Devlet Dayanaklı Tarım Sigortaları Sistemi’nin, evvelki yıllarda olduğu üzere, 2018’de de üreticisiyle, paydaşlarıyla, çalışanlarıyla ve devletin takviyesiyle büyüdüğü, güçlendiği, sistemin sürdürülebilir ve istikrarlı yapısının koruma edildiği bildirildi.

2018 yılına ait dataların paylaşıldığı açıklamaya nazaran, sistem çerçevesinde 2018’geçen yıl tüm tarım sigortası branşlarında 1,7 milyonun üzerinde poliçe düzenlendi ve 25 milyon dekar alan sigortalandı. Sigortalanan küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısındaki artış evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl da devam ederek yüzde 42’lik yükselişle 3,6 milyona ulaştı.

Sigortalanan ziraî varlık kıymeti yıl sonu prestijiyle bir evvel yıla nazaran yüzde 40 artışla 42,3 milyar lira gerçekleşti. Yükü bitkisel eser sigortaları olmak üzere bütün branşlarda 2 milyar liranın üzerinde prim üretildi.

Yıl genelinde çeşitli nedenlerden dolayı 360 bine yakın hasar ihbarı alındı. İhbarlarda dolu, don, fırtına ve sel-su baskını, vefat, zarurî kesim, çeşitli hastalıklar üzere nedenler başı çekerken, Malatya, Manisa ve Konya üzere vilayetler ile buğday, kayısı, üzüm, elma üzere eserler öne çıktı. Hayvan Hayat Sigortalarında ise mecburî kesim ve vefat üzere sebepler başı çekti.

Başarıyla gerçekleştirilen büyük ve hacimli operasyon sonucunda, üreticilere 1,1 milyar liranın üzerinde hasar ödemesi yapıldı.

“Üreticinin yüzünü güldürecek yenilikler hayata geçti”

Yeni yıl prestijiyle tüm tarım sigortası branşlarında, üreticinin yüzünü güldürecek çok sayıda yenilik hayata geçti. Gerek yeni teminatların, gerekse üretici lehine yapılan iyileştirmelerin sisteme ivme kazandırması bekleniyor.

TARSİM, 2018’de organizasyonel yapısını da güçlendirmeye devam etti. Artan taleplere ve gereksinimlere en düzgün halde yanıt verebilmek ve memnuniyeti en üst düzeylere taşıyabilmek emeliyle Türkiye genelinde

11 farklı noktada konumlanan bölge müdürlüklerine bir yenisi daha eklendi ve Kayseri Bölge Müdürlüğü geçen ay hizmet vermeye başladı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu