Tatlog, Mersin’in lojistik üssü olmayı hedefliyor

Tatlog İdare Heyeti Lideri Veysel Memiş, kapasitelerini genişletmek ve kaliteli hizmet için yatırımlarının devam edeceğini belirterek, “Mersin’in lojistik üssü haline gelmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Mersin Limanı’na 10 kilometre aralıkta yer aldıklarını söz eden Memiş, Mersin Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı A tipi genel antrepo ve özgür depo ile hizmet verdiklerini ve lojistik açıdan stratejik bir pozisyonda yer aldıklarını söyledi.

Tatlog, bugün prestijiyle 52 bin metrekare kapalı alan ve 15 bin metrekare alandan oluşan 40 bin ton kapasiteli silo depolama tesislerinde besin, kimya, inşaat, dokuma, kağıt, elektronik ve otomotiv yan sanayi, üzere birçok kesime hizmet veriyor.

Müşterilerine gümrüklü ve gümrüksüz depolama imkanı sağlayan firma, ithalat ve transit yüklerin nakliyatı alanında Mersin’de bulunan tesislerinde teknolojik altyapısıyla faaliyet gösteriyor. Hizmet verdikleri alanlarda müşterilerine memleketler arası kalite standartlarında tahliller üreterek, katma kıymet sağlamayı prensip edindiklerini belirten Veysel Memiş, entregre lojistik açısından bölgede kesimin değerli firmalarından biri olduklarını söz etti.

Yurtiçi nakliyatının yanı sıra müşterilerinin gereksinimlerine uygun olarak yurtdışı nakliyecilik da yaptıklarını vurgulayan Memiş, “Sektörde değerli bir noktada duran tam teşekküllü bir nakliye ve depolama firmasıyız. Yurtiçinde ve yurtdışında müşterilerimizin muhtaçlığı doğrultusunda karayolu ve denizyolu nakliyatı yapıyoruz. Yüklü olarak depolama üzerine çalışıyoruz ve soğuk hava depolama imkanlarımızın yanında kuru depo, rafllı depolama alanlarımız da mevcut” sözlerini kullandı.

“Terzi yolu depolama imkanı sunuyoruz”

Temel çalışma prensiplerinin müşterinin tüm gereksinimlerini gidermek olduğunu vurgulayan Veysel Memiş, depoculuk hizmeti kapsamında, kontrat lojistiği ismi altında terzi metodu depolama imkanı sunduklarını söyledi.

Verdikleri hizmetin temel özelliğinin müşterinin uzun vadeli mukavele ile birlikte kendine mahsus bir depolama alanı muhtaçlığını karşılamak olduğunun altını çizen Memiş, “Müşterimizin spesifik muhtaçlığını gidermek maksadıyla uzun vadeli mukavele imzalayıp, kendilerine yeni depo tasarlıyoruz. Bu nedenle terzi yolu depolama diyoruz. Bununla ilgili iki tane proje gerçekleştirdik. Yeni devir de uygulama doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz. Sonraki yatırımlarımız da bu projelere dayanarak devam edecek” diye konuştu.

“Kentin lojistik avantajını değerlendiriyoruz”

Mersin’de konseyi entegre lojistik merkezleri ve hizmet verdikleri firmalara sundukları lojistik tahlillerle bölgedeki açığı kapatmak istediklerini vurgulayan Veysel Memiş, Mersin Limanı’na 10 kilometre aralıkta bulunan antrepoları ile kentin lojistik avantajını değerlendirdiklerini kaydetti.

Veysel Memiş, başta Mersin’e yakın vilayetler olmak üzere yurt genelinde firmaların lojistik taleplerine karşılık verdiklerini söyledi.

Mersin’in, genelde transit ticaret kapsamında tercih edilen bir kent olduğunun altını çizen Memiş, “Gelen eserleri Mersin’de karşılayarak, depolama imkanı sunuyoruz. Müşterilerimizin eserlerini inançlı bir ortamda depolayıp teslimatını yapıyoruz. Mersin jeopolitik pozisyon ve lokasyon olarak kıymetli bir noktada. Kent, Anadolu’nun dağıtım noktalarından biri. Bunun yanı sıra komşu ülkelerin de kendilerine yakın gördüğü ve rahat çalıştıkları vilayetlerin başında geliyor” sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu