Tıbbi aromatik bitkide gaye 5 milyar dolar

TBMM Tıbbi Aromatik Bitkiler Kurulu Lideri İbrahim Aydın, Çorum’un Dodurga ilçesinde kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Vadisi’ni incelemek üzere geldiği Çorum’da, Vali Mustafa Çiftçi’yi makamında ziyaret etti.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Aydın, TBMM bünyesinde geçen yıl kasım ayında Tıbbi Aromatik Bitkiler Kurulu kurulduğunu söyledi.

Komisyonun birinci olarak mevzunun taraflarıyla görüşmeler yapmaya başladıklarını belirten Aydın, “Bugüne kadar toplantılar yaptık. Bakanlıklardan, genel müdürlüklerden yetkilileri dinledik. Akabinde üniversitelerden hocalarımız geldi, özel daldan bu işle ilgilenenleri dinledik. 25’in üzerinde dinlememiz oldu. Toplantılardan sonra çalışmaları toprakta de görelim istedik. Saha incelemelerimize Çorum’dan başlıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin tıbbi aromatik bitki konusunda çok güçlü bir coğrafyaya sahip olduğunu vurgulayan Aydın, 3 bin 600’ü endemik olmak üzere Anadolu’nun 12 binin üzerinde bitki çeşitliliği bulunduğuna dikkati çekti.

Tıbbi aromatik bitki kesiminin dünyadaki hacminin 115 milyar dolar olduğuna işaret eden Aydın, “Ülkemizde ise şimdi milyon dolarlar düzeyinde lakin maksat koyduk. Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinde 700-800 milyon dolar civarında kapasitemiz var. Bu yıl 1 milyar doları geçmek istiyoruz. 2023 gayemiz ise 5 milyar dolar gelir sağlamak. Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, insanımızın kalkınması açısından çok kıymetli. Bayan girişimcilere ya da çalışanlara öncelik vermek üzere bir önceliğimiz var.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin son yıllarda tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinde değerli bir atak yaptığını gözlemlediklerini lisana getiren Aydın, “Ülkemiz çok güçlü. Biz de mevzuya yoğunlaştık. İnşallah komitemizin hazırlayacağı raporla dalın önündeki dar boğazları aşacağız. Bilhassa Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu devrinde toplantılar, çalıştaylar yapılmış. Üniversitelerde de ana bilim kısımları açılmaya başlamış.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantının akabinde Vali Çiftçi, ziyaret anısına Aydın’a ikram takdim etti.

Aydın, daha sonra Vali Çiftçi ve komite üyeleri ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile Vilayet Özel Yönetimi iş birliğinde Dodurga ilçesine kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Vadisi’ni gezdi.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu