TİM Başkanvekili Kıvanç’tan önemli işbirliği

Kerim ÜLKER

Hindistan’ın en büyük özel bölüm şirketi ve dünyanın da en kıymetli entegre polyester üreticisi Reliance Industries, Türkiye’de değerli bir mutabakata imza attı. Hintli dev, Türkiye’nin önde gelen dokuma şirketlerinden Kıvanç Dokumacılık ile işbirliği kararı aldı. Türk şirket Kıvanç Dokuma, Hintli devin etraf dostu kumaş markası Recron GreenGold’un Türkiye’deki üretim ve pazarlamasını üstlendi.

Anlaşmaya nazaran Kıvanç Dokuma, Hintli devin Recron GreenGold elyaflarının iplikçiler, iplik üreticileri ve Türkiye genelindeki tek distribütörlüğünü yapacak. Muahede, RIL ve Kıvanç’ın, ihtiyaçlarını Türkiye’den temin eden, markalara ve perakendecilere etraf dostu dokuma tahlilleri sunmalarını sağlayacak.

70 yıl evvel kuruldu

1950’li yılların başında Hacı Mustafa Kıvanç tarafından kurulan dokuma kumaş üreticisi Kıvanç Dokumacılık, Adana’da faaliyet gösteriyor. 267 bin metrekaresi açık, 105 bin metrekaresi kapalı Adana’daki tesiste pamuk, viskon, polyester, keten, tencel, modal ve yün elyaflarının varlıklı karışımlarıyla elyaf boyadan, düz boya ve dijital baskıya geniş bir üretim ağı bulunuyor. Şirketin idaresinde yer alan Zeki Kıvanç Adana Sanayi Odası’nın başkanlık misyonunu yürütüyor. Kıvanç ayrıyeten TOBB İdare Heyeti Üyesi ve TİM Başkanvekilliği koltuğunda da oturuyor.

50 milyar dolarlık serveti var

Hindistan’ın en büyük şirketi olan Reliance Industries ise 90.1 milyar dolarlık ciroya sahip. Geçen yıl 9.3 milyar dolarlık kar elde eden Reliance, Fortune 500 listesinde ise dünyanın en büyük 148’inci firma. Şirket Forbes Küresel 2000 listesinde ise 71’inci sırada. 188 bin çalışanı bulunan şirketin sahibi ise ünlü milyarder Mukesh Ambani. 50 milyar dolarlık servetiyle Hindistan’ın birinci, dünyanın ise 19’uncu zengini olan Mukesh Ambani’nin dargın kardeşi Anil Ambani ise yaklaşık 2 milyar dolarlık bir servete sahip.

Başa dön tuşu