TMV Etiyopya’da FETÖ okullarını devraldı

Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Etiyopya’nın doğusundaki tarihi Harar kentinde Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ilişkin okulları devraldı.

TMV Mütevelli Heyeti Üyesi Doç. Dr. Cihad Demirli, TMV Etiyopya Yöneticisi Levent Şahin ve TMV Afrika Bölge Koordinatörlüğü Uzman Yardımcısı Bilal Yıldırım’dan oluşan heyet, örgütün Harar kentinde “Rainbow Derneği” ismiyle kurduğu ve içerisinde anaokulundan liseye kadar tüm kademelerde eğitimin verildiği yerleşkesi teslim aldı.

Etiyopya Sivil Toplum Kuruluşları Ajansının himayesinde bulunan ve terör örgütü ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle TMV’ye evresine karar verilen okullara çok sayıda lokal ve federal yetkilinin nezaretinde girildi.

Halka okulun satılacağı, çalışanlara da işten çıkarılacakları biçiminde bilgilendirme yapan FETÖ’cü yöneticilerin, teslimden evvel okulları terk ettiği anlaşıldı.

TMV heyeti, halk temsilcileri ve çalışanlarla bir ortaya gelerek bilgilendirme toplantısı yaptı.

Yaklaşık 8 dönümlük bir arazi üzerine heyeti yerleşkede anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin verildiği binaların yanı sıra şimdi faaliyete geçmemiş bir de hastane binası bulunuyor.

“2 yıllık çalışmanın sonucunda alındı”

Sürece ait değerlendirmede bulunan TMV Mütevelli Heyeti Üyesi Demirli, yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda bu okulları almanın memnunluğunu yaşadıklarını söyledi.

Etiyopya’da birinci teslim alınan okulların Harar’daki okullar olduğunu tabir eden Demirli, başka kentlerdeki okulların teslimine ait çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Vakfın 33 ülkede, 272 okulu, Afrika’da ise 20 ülkede 127 okulu bulunduğunu lisana getiren Demirli, Etiyopya’nın Türkiye için büyük değer arz ettiğini, bu nedenle gelişmenin onur verici olduğunu belirtti.

Demirli, “Okulun öncelikle Etiyopya ve Hararlılara daha sonra da iki ülke halkının birbirini daha düzgün tanımasına vesile olmasını umuyoruz.” dedi.

Okul sayesinde var olan tarihi bağların daha da kuvvetleneceğini tabir eden Demirli, kentte restore edilen Osmanlı Konsolosluğu binasının kültür merkezi olarak fonksiyon göreceğini lisana getirdi.

6 FETÖ okulu daha var

FETÖ’nün Harar’daki okulların dışında biri 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra faaliyete geçen toplam 6 okulu daha bulunuyor.

Öte yandan, eski FETÖ okulu çalışanlarının, geçen yıl vergi kaçakçılığı ve yardım paralarındaki yolsuzluk üzerine okul yöneticileri hakkında yaptığı hata duyurusuna ait federal polis soruşturması da hala devam ediyor.

AA’nın geçen yıl ele geçirdiği ve yayınladığı dokümanlara nazaran, hayır kurumu çatısı altında bağışlarla kurulan okullar, 2009 ve 2017 yılında ülke maddelerine alışılmamış halde şahıs şirketlerine satıldı.

Devri engellemek için 2017’de okulları, isimlerini değiştirerek Alman vatandaşlığı bulunan FETÖ’cüleri şirkete ortak yapan örgüt, diplomaları Türk Büyükelçiliği tarafından onaylanmayan öğretmen olduğu kuşkulu çok sayıda kaçak Türk vatandaşını ülkede çalıştırmaya başladı.

Etiyopya medyasında, okulları “Alman yatırımcılara” devrettiği biçiminde propaganda yapan FETÖ, geçen yıl Almanya’da kendisine bağlı bir kurum üzerinden Etiyopya’daki okullar için verdiği iş ilanıyla kendi palavrasını açığa çıkarmıştı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu