Tofaş, 6’ncı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı

BURSA (DÜNYA) – Sürdürülebilirlik amaçları doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Tofaş bu periyotta, güç verimliliği ve idaresi alanındaki performansını yükseltirken iş sıhhati ve güvenliği konusunda global ölçekte örnek bir fabrika olmayı sürdürdü. Raporun yayınlanmasıyla ilgili açıklamada bulunan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Ekonomik büyümemizi kurumsal sürdürülebilirlik performansımız ile destekleyerek tüm faaliyet alanlarımızda daha güçlü bir pozisyona erişmek üzere çalışıyoruz. Çalışanlarının gelişimine ve sürdürülebilirlik performansının itici gücü Ar-Ge yatırımlarına sürat kesmeden yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl ürettiği 302 bin bin adet araçla Türkiye otomotiv sanayi üretiminin yüzde 19’unu gerçekleştirerek Türkiye üretim başkanı olan Tofaş, faaliyetlerine sürdürülebilirlik amaçları doğrultusunda devam ediyor. Türk otomotiv endüstrinde “Sürdürülebilirlik Raporu” yayınlayan birinci otomotiv üreticisi olan Tofaş, bu yıl da kelam konusu raporunu yalnızca interaktif formatta yayınladı. Rapora nazaran, güç verimliliği ve idaresi konusunda Tofaş, 2018’de 60 yeni güç verimlilik projesini hayata geçirdi. Tofaş, 79.935 GJ güç tasarrufu ve 5.383 ton karbondioksit azaltımı sağlayarak, üretimden kaynaklanan sera gazı ölçüsünü kıymetli oranda düşürdü. Şirket, 2020 yılında; üretimden kaynaklanan sera gazı salınımını 2011 yılına kıyasla yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyor.

Kurumsal İdare Notu 9,20’ye çıktı

Sürdürülebilirlik alanındaki performansı ile Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan Tofaş, 2018 yılında kurumsal idare çalışmalarındaki performansıyla, Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) kurumsal idare notunu 9,15’ten 9,20’ye çıkardı. 6’ncı Sürdürülebilirlik Raporu ile ilgili açıklamalarda bulunan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “50’nci yılımızı kutladığımız 2018’de Türkiye otomotiv sanayi üretiminin yüzde 19’unu ihracatının ise yüzde 18’ini gerçekleştirdik. 2018 yılında üretim adedimiz 302 bin, ihracat adedimiz ise 244 bin olarak gerçekleşti. İç pazarda temsil ettiğimiz markaların satışları toplamı 61.728 adede ulaştı. Satışlarımızda, yüzde 91’lik yerli üretim hissesiyle yerli satış oranında bölüm başkanı olmaya devam ettik” diye konuştu.

Başa dön tuşu