Tohumculuk sektörü hedef büyüttü

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Lideri Ahmet Yılmaz, “Geçen yıl, 2023 amacımız olan 1 milyon ton tohum üretimini tutturarak 1 milyon 59 bin 316 ton sertifikalı üretimi yakaladık. 2023 için sertifikalı tohum üretim amacımızı büyüterek 1,5 milyon ton olarak revize ettik.” dedi.

Yılmaz, yaptığı değerlendirmede, tohumculuk endüstrisinin hem yarattığı yüksek katma paha hem de stratejik kıymeti sebebiyle ülke iktisadı için öncü dallar ortasında yer aldığını söyledi.

Türkiye’de ziraî eser ihracatının kıymetli boyutlara ulaştığını ve buna bağlı olarak tohumculuk kesiminin de gelişiminin süratle arttığının altını çizen Yılmaz, “2008’de 71 milyon dolarlık tohum ihracatı yapılırken, geçen yıl yaklaşık 152 milyon dolarlık tohum ihracatı gerçekleştiren bir bölüm oluştu. Bu ihracat Rusya, Ukrayna ve Irak başta olmak üzere 85 ülkeye yapıldı. ‘Türk tohumları dünyada filizleniyor’ demekte bir sakınca görmüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Yılmaz, Türkiye’de bulunan 900 tohum sanayicisinin 841’inin yerli olduğuna dikkati çekerek, yerli firmaların eserlerini geliştirerek ihracatta rekabet gücü kazanmak için çalışma yürüttüklerini kaydetti.

“Üretim maksadı revize edildi”

Geçen yıl 178 milyon 800 bin dolarlık tohum ithalatı yapıldığını belirten Yılmaz, “En çok Fransa’dan tohum ithal ediyoruz. Bu ithalatta Fransa’nın hissesi yüzde 15,4, İtalya’nın yüzde 11 ve Hollanda’nın yüzde 8,8’dir. Tohum ithalatında en çok ismi geçen İsrail’in geçen yıl yapılan ithalattaki hissesi ise yüzde 6,9’dur.” bilgisini paylaştı.

Yılmaz, üretim gayelerine de değinerek, “Geçen yıl, 2023 amacımız olan 1 milyon ton tohum üretimini tutturarak 1 milyon 59 bin 316 ton sertifikalı üretimi yakaladık. 2023 için sertifikalı tohum üretim maksadımızı büyüterek 1,5 milyon ton olarak revize ettik.” diye konuştu.

Tohumculuk firmalarından 212’sinin araştırıcı kuruluş statüsüne sahip olduğunun altını çizen Yılmaz, son yıllarda yürütülen çalışmalarla hibrit zerzevat tohumculuğunda yeterlilik oranını yüzde 60’lara, hububatta da yüzde 90’lara yükseldiğini kaydetti.

Tohumculukta karıştırılan kavramlar

Yılmaz, tohumculuk bölümünde lokal tohum, yerli tohum, hibrit, sertifikalı tohum ve genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) kavramlarının karıştırıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yerel tohumlar, bulunduğu yerin şartlarına adapte olmuş, resmi ıslah programına alınmamış, yetiştiren şahısların kullanım, bilgi, alışkanlık ve gelenekleriyle yakından bağlantılı olarak özellikleri değişebilen genetik kaynaklardır. GDO ise gen teknolojisi kullanılarak doğal süreçler ile elde edilmesi mümkün olmayan yeni özellikler kazandırılmış organizmalardır. Türkiye’de GDO’lu tohum kullanımı ve ticareti yasaktır. Sertifikalı tohumluk da bilimsel tarifinin dışında, en kısa ve anlaşılır tanımıyla, çiftçimizin kaliteli ve verimli bir eser alması ve piyasada bedeline satabilmesi için kullanması gereken tohumluktur. Hibrit tohuma gelince, aslında yüzyıllardır çiftçimizin yaptığını, uzmanların daha profesyonelce yapmasıyla ortaya çıkmaktadır.”

Kaynak: AA

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu