Trump: ABD, F-35 savaş uçaklarını satmayacak

ABD Lideri Donald Trump, Barack Obama devrinde Türkiye’ye Patriot’ların satılmamasının yanlış olduğunu, bununla bir arada, Rusya’dan S-400 alması gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını satmayacaklarını söyledi.

Trump, Türkiye’nin Rusya’dan geçen hafta S-400 hava savunma sistemlerini almaya başlamasına ait Beyaz Saray’daki kabine toplantısında Türkiye ve F-35’lerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Barack Obama periyodunda Türkiye’ye Patriot satılmaması hasebiyle evvelki idaresi eleştiren Trump, Türkiye’nin bundan ötürü Rusya’dan S-400 aldığını belirtti.

Trump, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu anladıklarını vurgulayarak, “İçinde bulunduğu çok sıkıntı bir durum ve biz de ABD olarak güç bir durumda kaldık lakin şunu tabir edeyim; ABD, Rusya’dan füze sistemi satın aldığı için NATO müttefiki Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını satmayacak. Çok güç bir durum lakin üzerinde çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz ancak bu sahiden adil değil.” sözlerini kullandı.

Trump ayrıyeten bu durumdan ötürü F-35 uçaklarının üreticisi Lockheed Martin’in mutlu olmadığını zira firma için bunun binlerce istihdam manasına geldiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili olarak dün yaptığı açıklamada, “S-400’lerimizi almaya başladık. ‘Alamazlar’ dediler, bugün sekizinci uçak da geldi.” demişti.

Başa dön tuşu