Türk modacılar ABD’ye 2 milyar dolar ihracat hedefliyor

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ticaret Bakanlığı’nın amaç pazar olarak belirlediği ABD’de 17-18 Ocak 2023 tarihlerinde düzenlenen New York Premiere Vision Manufacturing Fuarı’na birinci defa 10 firmayla ulusal iştirak tertibi düzenliyor. New York Premiere Vision Manufacturing Fuarı’nın 2023 yılındaki birinci dış pazar faaliyetleri olduğu bilgisini veren Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, 2023 yılında agresif bir pazarlama hedeflediklerini, 2022 yılında 2 fuara ulusal iştirak tertibi yapmışken, 2023 yılında bu sayıyı 6 fuara çıkardıklarını lisana getirdi.

“Amerika, AB’den sonra en büyük ikinci pazarımız”

Türkiye’nin hazırgiyim ihracatında Avrupa Birliği’nin açık orta birinci Pazar olduğunu hatırlatan Sertbaş, “Amerika ise, ihracatımızda AB’nden sonra ikinci sırada yer alıyor. Dünya’dan yıllık 120 milyar dolarlık hazırgiyim eserleri ithal ediyor. Ticaret Bakanlığımızın ABD’yi hem maksat ülkeler ortasına alarak yüzde 20 ek dayanak sağladı hem de “Uzak Ülkeler Stratejisi” kapsamında bu pazara büyük kıymet veriyor. İki ülke ortasında dış ticareti 100 milyar dolara çıkarma amacı var. En büyük ihraç pazarımız AB’de güçlü bir resesyon beklentisi var. Tüm bu nedenlerden ötürü ABD pazarında daha güçlü var olmak istiyoruz. New York Premiere Vision Manufacturing Fuarı Ocak ve Temmuz aylarında yılda iki kere düzenleniyor. İki fuarda da yer alacağız” halinde konuştu.

“ABD’ye sektörel ticaret heyeti düzenlemeyi hedefliyoruz”

New York Premiere Vision Manufacturing Fuarı’nın ABD’nin en değerli moda fuarlarından biri olduğu bilgisini paylaşan EHKİB Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi Lideri Tala Uğuz, ABD’li markaların bozulan tedarik zinciri, artan maliyetler ve artan riskler karşısında yeni bir arayışa yöneldiklerini, yıllardır Avrupa’nın ve ABD’nin kıymetli markalarına üretim yapan, esnek üretim yeteneğine sahip, güçlü tasarım altyapısı olan Türk moda sanayisi olarak ABD pazarında Uzakdoğulu üreticilere güçlü bir alternatif sunduklarının altını çizdi.

Başa dön tuşu