Türk Reasürans, T-RUPT ile teknoloji ihraç edecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı sermayedarlığında 2019’da kurulan Türk Reasürans, eylül ayında 3. yılını kutladı. Şirket bu devirde pazar hissesini yüzde 40’ın üzerine çıkardı. Yılın son ayında bir teknopark şirketi kurarak dikkatleri üzerine çeken Türk Reasürans’ın Genel Müdürü Selva Eren DÜNYA’nın sorularını yanıtladı.

Kâr amacı 850 milyon 2022 yılını nasıl geçirdiniz? Kıymetlendirir misiniz?

Üç yıllık kısa bir devir içerisinde Türkiye’de faaliyet gösteren reasürans şirketleri ortasında pazar hissemizi yüzde 40’ın üzerine çıkardık ve sürdürülebilir bir büyüme ve kârlılık elde ettik. Kasım ayı sonuçlarına nazaran söyleyebilirim ki öz sermayesi 1,5 milyar TL, faal büyüklüğü ise 4 milyar TL düzeylerine ulaşan bir reasürans şirketimiz var. Şirketimiz 2022 yılının birinci 11 ayında bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran prim üretimini yüzde 110 oranında artırırken, vergi öncesi 692 milyon TL kâr elde etti. Yılı 850 milyon TL kârlılıkta ile kapatmayı hedeflerken, böylelikle öz kaynaklarımızı 1,8 milyar TL, aktiflerimizi ise 5 milyar TL seviyesine ulaştırmış olacağız. Bakanlığımızın koyduğu sermaye kadar bir öz sermayeyi de üç yıl içerisinde kârlarımızla ürettik. Ayrıyeten tüm sermaye muhtaçlığını kendi kaynaklarıyla karşılamak suretiyle iştirak sigortacılığı alanında da faaliyet göstermek üzere Türk İştirak Reasürans A.Ş.’yi kurduk. 2022 yılı prestijiyle Türk İştirak Reasürans ile iştirak sigorta şirketlerimize garanti sunuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde bünyenizde T-RUPT kuruldu. Bu paralelde amaçlarınız nedir?

Yüzde 100 Türk Reasürans’ın sermayedarlığında kurulan T-RUPT, bir teknopark şirketi. Yıldız Teknopark’ta kurulan şirketimiz, Türk Reasürans’ın varoluş nedeniyle uyumlu bir biçimde, sigorta/reasürans ve katastrofik modelleme alanlarında bölümün teknik ve teknolojik olgunluğuna bedel katacak eserler ve hizmetler sunacak. T-RUPT bunları öncelikle Türk sigorta dalının, sonra da amaç coğrafyaların kullanımına sunacak, eserleri ölçekleyecek ve teknoloji üretip ihraç edecektir. Türk Reasürans hali hazırda kendi bünyesinde bir reasürans çözü[1]mü (ARU) bir de katastrofik zelzele modellemesi tahlili (CATMOD) geliştirmiş durumda. Yeni kurulan şirketimizde bahse bahis eserlerin geliştirmesini sağlayacağız.

Zorunlu Sarsıntı Sigortası’nın kapsamı genişleyecek

DASK idaresi ve büyüklüğüyle ilgili bilgi verir misiniz?

DASK’ın ödeme gücü, teknik işleticiliğini aldığımız periyotta 25 milyar TL iken, ödeme gücünü geçen sene 46 milyar TL’ye bu sene ise 100 milyar TL’ye çıkardık. DASK’ın fon büyüklüğünü, 2,5 senede 10,5 milyar TL’den 23 milyar TL’ye ulaştırdık. Vatandaşlarımızın teminata erişimini birinci öncelik haline getiren DASK’ın bu yıl prestijiyle Zarurî Sarsıntı Sigortası eserinde teminatları iki katına çıkardık. Sarsıntı anında faaliyetlerin sürekliliğini teminen DASK’ın teknolojik altyapısını yeniledik. 2023 Mart ayında DASK “Zorunlu Zelzele Sigortası” eserinin kapsamını genişleterek “Zorunlu Afet Sigortası”na dönüştüreceğiz. Bu değişiklikle sel felaketleri başta olmak üzere heyelan, fırtına, hortum, dolu, orman yangını üzere tüm felaketleri kapsayan sigortaya tek bir poliçe üzerinden sahip olabilmek mümkün olacak.

Yeni bir modelleme platformunu bu yıl kullanacağınızı belirtmiştiniz. Bu mevzuda son gelişmeler nedir?

Sektörümüzün olgunluğuna paha katacak ve katastrofik sarsıntı riskinin çok daha aktif yönetilmesini sağlayacak olan platformumuz ve yetkinlik merkezimizin bölümümüz için kıymetli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıl ön lansmanını yaptığımız platformumuzun birinci sonuçlarını bu yılın birinci çeyreğinin sonunda elde etmiş olacağız. Bu sonuçları paydaşımız olan sigorta şirketleri ile paylaşmayı ve Teknopark firmamız T-Rupt üzerinden süratli bir biçimde süreklilik arz edecek iş bağlarını hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Sokaktan sahiplenilen Şinasi ve Hulisi ofisin göz bebekleri…

Türk Reasürans’ın toplumsal projeleri şöyle:

Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliği ile 30 öğrenciye tam burs verdi. Non-Marine Underwriting & Reinsurance Eğitim programı düzenledi. Programa 11 ülkeden 53 bölüm profesyoneli katıldı.

Eğitimlerin 2023 yılında da devam etmesi planlanıyor. Çocuklara manalı bir eser bırakmanın hedeflendiği Çocuk Kitabı Projesi hayata geçirildi. Sanat, geri dönüşüm ve hayvan sevgisi üzere temaları içeren bir öykü kitabı hazırlandı ve köy okullarındaki öğrencilere armağan edildi.

4 Ekim Hayvanları Müdafaa Günü’nde Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne mama dayanağı ve tedavilerinde kullanılmak üzere ekipman dayanağında bulunarak barınak ziyaretleri gerçekleştiren şirket Şinasi ve Hulusi isimli sokaktan sahiplendiği kedilere mesken sahipliği yapıyor.

2023 yılında kürek sporunun yaygınlaşması ve milletlerarası müsabakalarda aktif rol almak için yeni bir kürek ekibi oluşumuna takviye olacağız. Ayrıyeten çalışanların da kürek sporuna gönül verebilmeleri için onlara tüm imkanlar sunulacak.

Başa dön tuşu