Türk tekstil firmaları Amerika’da gövde gösterisi yaptı

BURSA (DÜNYA) – Uludağ Dokumacılık İhracatçıları Birliği (UTİB), bu yıl 35’incisi düzenlenen Premiere Vision New York Fuarı’na 11’inci defa ulusal iştirak tertibi düzenledi. 16-17 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Amerika’nın en değerli dokuma fuarlarından biri olan Premiere Vision New York Fuarı’na katılan Türk firmalar, ABD’li yatırımcılar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen iş beşerlerine Türk dokumacılık bölümünün küresel pazardaki güçlü imajını bir sefer daha gözler önüne serdi. 26 Türk dokumacılık firması yer aldığı fuarda kumaştan aksesuara, deriden hazır giysi ve tasarım eserlerine kadar birçok eser ve eser kümesini sergilendi.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi, iştirakçi ve alıcıların ağır ilgi gösterdiği fuarda, küresel moda markalarının üst seviye yöneticileri ile UTİB üyesi firmalar ikili görüşmelerde bir ortaya getirildi. Dokuma bölümünün global önderleri ile moda profesyonellerini bir ortaya getiren fuarda 2019-2020 sonbahar/kış dönem trendlerinin belirlenmesinde değerli rol oynuyor.

“Türk dokumacılığı üretim, tasarım ve ihracatta öncü”

UTİB İdare Heyeti Lideri Pınar Taşdelen Engin, fuarın her yıl olduğu üzere bu yıl da Türk dokumacılık kesiminin güç birliğine sahne olduğunu söyledi. Engin, “Türk iktisadının en kıymetli rekabet avantajlarından birini oluşturan Türk dokumacılık dalı, üretim, tasarım ve ihracatta öncü olma özelliğini sürdürüyor. Dokuma ihracatı yaptığımız ülkeler ortasında birinci sırada İtalya, ikinci sırada Almanya ve üçüncü sırada da ABD yer alıyor. ABD’nin dokuma ihracatında kıymetli bir pazar olma özelliğinin sürdürülebilmesinin yanı sıra yeni pazar arayışına sürat kesmeden devam eden bölümümüz için Premiere Vision Fuarı büyük değer taşıyor” dedi.

“Ar-Ge ve inovasyon ile Türk dokumacılığı kıymetli bir pozisyona ulaştı”

Tekstil ve hazır giysi bölümünün üretim yapısı ile dünyada en fazla kelam sahibi olan bölümlerden biri olduğunu belirten Engin, “Türk dokumacılık ve hazır giysisi, maliyete dayalı olarak gelişmekte olan ülkeler kümesindeki rakipleriyle değil de Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve yüksek teknolojiyle üretim için yatırım bütçeleri çok yüksek olan gelişmiş ülkelerle de rekabet eden bir pozisyona ulaştı. Avrupa ve Amerika üzere rekabetin çok ağır olduğu pazarlara da dalımız muvaffakiyetle ihracat yapıyor. Avrupa’nın en büyük dokumacılık üreticisi ülkeleri ortasında başarımızı ve savlı konumumuzu koruyoruz. Ayrıyeten savunma teknolojilerinden, rüzgâr gücüne kadar ileri teknoloji gerektiren birçok alanda dayanıklılığı ve hafifliğinden ötürü tercih edilen teknik dokumacılık konusunda da ülke olarak gerekli bilgi ve deneyime sahibiyiz. Bu bahisteki çalışmalarımızı daha da ileriye taşıyarak Türkiye’nin dokuma bölümündeki hissesini daha da artıracağız. Tasarım, moda ve teknik dokumacılık alanında kıymetli atılımlar yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Türk dokuması trendleri ile dünyada takip edilen bir sektör”

Tekstil ve hazır giysinin Türkiye’nin en güçlü kesimi olduğunu vurgulayan Engin, “Türk dokumacılığı trendleri ile dünyada takip edilen bir bölüm. Türk dokuma fuarlarında da buna şahit oluyoruz. Dünyanın dört bir yanından gelen kesim profesyonelleri tarafından fuarlarımız epey ilgi görüyor. Bu sayede de ülkemizde düzenlediğimiz dokumacılık fuarlarında kıymetli ticaret hacimleri oluşuyor” biçiminde konuştu.

Başa dön tuşu