Turkcell’de ‘sıfır atık’ dönemi

Altyapı ve iş süreçlerinde etraf dostu tahliller kullanan Turkcell, bu alandaki yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek İstanbul Küçükyalı’daki Genel Müdürlük binasında ‘sıfır atık’ periyodunu başlattı. Yapılan yatırım sayesinde şirkete kurulan kompost makinesiyle, katı yemek atıkları çöpe atılmadan kompost makinesinde dönüştürülecek. Tüm süreç şirket içerisinde kurulan Atık İdare Merkezi tarafından yönetilecek. Kompost makinesi, atıkları organik gübreye dönüştürerek tabiata kazandıracak. Atıklardan elde edilecek toprak uygunlaştırıcı organik gübre, Genel Müdürlük binasının yanı sıra Turkcell’in İstanbul’daki öbür binalarının bahçe alanlarında kullanılacak. Ayrıyeten şirket çalışanlarına dağıtılacak. Şirket içerisinde etraf projelerinde de kullanılacak organik gübre ile tabiatın korunmasına bir katkı daha sağlanması hedefleniyor.

“Ülkemizdeki sıfır atık seferberliğine istekli takviye oluyoruz”

Turkcell’de yaptıkları son yatırımla sıfır atık periyodunu resmen başlattıklarının altını çizen Turkcell İdari İşler Yöneticisi Murat Kutlu Küçük şunları söyledi:

“Ülkemizin sıfır atık yolunda başlattığı seferberliğe öteden beri katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin bu mevzudaki 2023 maksatları kapsamında toplam atığın yüzde 35’inin geri kazanım ve yüzde 65’inin de sistemli depolama idaresi ile bertaraf edilmesi planlanıyor. Sürdürülebilir etrafa katkı sağlamak, ülke kaynaklarımızı verimli kullanmak ve gelecekte çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ismine üzerimize düşeni yapıyoruz. Aldığımız kompost makinesiyle artık Genel Müdürlük binamızda tüm katı yemek atıklarını tabiata ziyan vermeden organik gübreye dönüştüreceğiz. Bu sayede sıfır atık yolunda uzun müddettir sürdürdüğümüz çalışmalarımıza çok kıymetli bir halka daha eklemiş olduk. Yaptığımız bu yatırımla organik katı atıklardan yalnızca bir yılda 8 ton organik gübre üreterek etrafa katkı sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki periyotta de etraf konusundaki proje ve yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz.”

Turkcell’in sıfır atık konusundaki çalışmalarının en değerli evrelerinden biri olan katı organik atıklarının yerinde dönüştürülmesi projesi kapsamında, şirket çalışanlarının bu mevzuda bilinçlendirilmesi için şirketin tüm plazalarında gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Organik katı atıkların hakikat bir formda toplanması için bilhassa mutfaklara özel atık kovaları yerleştirildi ve Genel Müdürlük binasının her ofis katında ‘Atık İstasyonu’ kuruldu. İstanbul’daki Genel Müdürlük binasında başlayan uygulamanın, Turkcell’in öteki vilayetlerindeki idare merkezlerinde de yaygınlaştırılması planlanıyor.

Başa dön tuşu