‘Türkiye Festivali’ ülkeye milyonlarca turist çekecek

Rusya’nın başşehrinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye Şenliği’nin, ülkeye gelecek Rus turist sayısının artmasına kıymetli katkı sağlayacağı bildirildi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lideri Osman Ayık, şenliğin hoş bir atmosferde geçtiğini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı takviyesi, TÜROFED, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Birliği (TTYD) uyumunda Moskova’da organize edilen şenliğin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini aktaran Ayık, üç günlük mühlet içinde 130 binin üzerinde iştirak olduğunu kaydetti.

Festival için Rusya’dan, Türkiye’ye gelecek turist sayısına değerli katkı sağlayacağını belirten Ayık, “Türkiye’nin bu yıl maksadı olan 6 milyon Rus ziyaretçi sayısı, bu tıp tertiplerle 7 milyona ulaşacaktır. Bundan son derece eminiz. Bu tıp tertiplerin kesintisiz bir halde devam etmesini arzuluyoruz.” dedi.

“Festivalde Türkiye’nin tüm özelliklerini tanıttık”

Festivalde Türkiye’nin bilinmeyen tüm istikametlerini Ruslar ile buluşturduklarını anlatan Ayık, şenlikte yalnızca turizm paydaşları ile buluşmadıklarını, halka dokunduklarını söz etti.

Türkiye’nin tüm özelliklerini Rusya halkına yaşatarak anlattıklarını vurgulayan Ayık, şöyle devam etti:

“Rus halkına Türkiye’nin tüm özelliklerini götürdük. Gastronomi, kültürel kıymetler, birçok sanatsal faaliyetler, müziğimiz, mehter grubumuz orada. Türkiye’yi bütün özellikleriyle oraya taşıyoruz ve direkt tüketiciye dokunma talihimiz oluyor. Şenlik sayesinde birçok insan Türkiye’de yaşayamadığı birçok olayı orada yaşayıp, deneyimleme fırsatı buluyor. Bu açıdan bakıldığında şenlikler çok değerli.”

Festival farklı ülkelere açılacak

Ayık, Türkiye Şenliği’ni yalnızca Rusya’da değil, farklı ülkelerde de gerçekleştirmek istediklerine değinerek, bilhassa Almanya, Ukrayna ve Polonya ile Balkan ülkelerinde bu çeşit aktiflikleri organize etmeyi planladıklarını vurguladı.

Fuarların yanında bu tıp tertiplerin da yapılmasının kıymetine vurgu yapan Ayık, Türkiye’yi üç boyutlu bir halde kaynak pazarlara taşımak gerektiğini bildirdi.

Bu tıp tertipler için her türlü takviyeye hazır olduklarını kaydeden Ayık, “Elimizi taşın altına koymaya hazırız. Her türlü maddi ve manevi katkıyı yaparız. Kâfi ki Bakanlık yanımızda olsun, bizim karşılaştığımız zorlukları bertaraf etmede bize takviye olsunlar. Dünyanın her tarafında bu cins şenlikleri çok rahat yapabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu