Türkiye, iklimlendirmede Avrupa’nın üssü olacak

İklimlendirme bölümünde, iç pazarda 2018 yılının Ağustos ayından sonra gerçekleşen ekonomik gelişmelerden kaynaklı yaklaşık yüzde 10 küçülmeye karşın ihracattaki yükseliş trendi devam etti. 2018 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 15 artışla 4.5 milyar dolar ihracat sayısına ulaşan kesim, tüm vakitlerin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi. Buna rağmen ithalatta ise kayda paha bir düşüş yaşandı. Kesim, ısıtma sistem ve elemanları, soğutma sistem ve elemanları alanında dış ticaret fazlası verdi. 2019 yılının birinci beş aylık bilgilerine bakıldığında ise bir ölçü büyüme oldu. Seçim ortamının yarattığı aksilikler piyasaları durağanlığa sürüklese de 2019 yılında 5 milyar doların üzerinde ihracat hedefleyen Türkiye iklimlendirme kesimi, 2005-2017 yılları ortası baz alındığında genel ihracat artışında ise gelişen Asya ülkelerinden çabucak sonra geliyor.

Diğer taraftan 2018 prestijiyle Türkiye iklimlendirme kesiminin eser bazında üretim kapasiteleri adetsel bazda; split klima 797 bin 704, klima santrali 14 bin 38, fancoil 118 bin 22, ısı esanjörü 1.2 milyon, soğutma kümesi 945, paket klima (rooftop) 823, VRF iç ünite 24 bin 316 adet olarak gerçekleşti. 2018 yılında gerçekleşen 4.5 milyar dolarlık ihracatın dağılımı ise; ısıtma sistemleri ve ekipmanları 1.2 milyar dolar, hava filtreleme sistemleri ve ekipmanları 640 milyon dolar, havalandırma ve klima sistemleri ve ekipmanları 880 milyon dolar, tesisat sistemleri ve ekipmanları yaklaşık 1.8 milyar dolar oldu.

Türkiye’nin HVAC sistemlerinde en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında ise 520 milyon dolarla Almanya geliyor. Bunun yanı sıra İngiltere (310 milyon dolar), İtalya (254 milyon dolar), Romanya (194 milyon dolar), Fransa (176 milyon dolar) üzere Avrupa Birliği ülkeleri birinci sıralarda yer alıyor. Avrupa Birliği ülkeleri dışında 150 milyon dolar ile Irak ve 104 milyon dolar ile Özbekistan’ın yanı sıra 99 milyon dolar ile Azerbaycan da en çok ihracat yapılan ülkeler oldu.

Birim fiyatı, genel ihracat ünite fiyatından üç kat fazla

Kilogram başına ünite fiyatını da yükselten dalın, 2018 yılında ünite fiyatı evvelki yıllara oranla artış göstererek 4.5 dolara yükseldi. Türkiye geneli ihracat ünite fiyatı ise 1.3 dolar düzeyinde. Ünite fiyatı, Türkiye genel ihracatındaki ünite fiyatından üç kat daha fazla olan iklimlendirme kesimi, orta vadede kilogram başına ünite fiyatını 5.5 dolar düzeyine çıkarmayı hedefliyor.

Birim fiyatının artışını daima kılmak için katma kıymeti yüksek eser üretimine devam edilmesi ve Ar-Ge yatırımlarına yük verilmesi konusunda ihtarda bulunan uzmanlar, globalde olduğu üzere Türkiye’de de güç verimliliğinin bölümün kıymetli gündem unsurlarından biri haline geldiğini belirtiyor.

Ar-Ge merkezi sayısı 25’e ulaştı

Öte yandan dalda ozon katmanına ziyan veren eserlerin azaltılmasına yönelik çalışmalar sürat kazandı. Türkiye’de Avrupa Birliği Mevzuatları’na uygun tüm regülasyonlar çerçevesinde yenilenebilir güç kaynaklı eserlere son kullanıcı teşvik sisteminin inşa edilmesinin kesimin geleceği için kritik ehemmiyet taşıdığına vurgu yapan kesim temsilcileri, Türkiye’deki Ar-Ge merkezi mevzuatında yapılan değişiklik sonrasında da Ar-Ge merkezi sayısının kısa müddette artarak 25’e ulaştığına dikkat çekiyor. Tüketicideki talep değişiminin lakin Ar-Ge, teknoloji yatırımı ve satış sonrası verilen hizmet kalitesiyle karşılanabileceği görüşünde birleşen uzmanlar, bu taraftaki çalışmaların kesimin kilogram başına ihracatını da artıracağını belirtiyor.

Global iklimlendirme bölümüne bakıldığında ise ısıtma, soğutma, klima ve tesisat ekipmanları dahil, pazar büyüklüğü 2018 yılı prestijiyle 181 milyar dolar düzeyine ulaştı. 2023 yılında ise pazar büyüklüğünün 251 milyar dolar pahasına ulaşması öngörülüyor.

Sektör, küresel pazardan yaklaşık yüzde 2.5 hisse alıyor. 2023 yılında küresel pazar hissesini iki katına çıkarmayı hedefleyen bölümde, gelişen teknolojiler ve etraf şuuru ile yenilenebilir güçler, hibrid sistemler ve düşük güç tüketimli sistemlere yanlışsız genel bir yönelim bulunuyor. Bunun sonucunda tüketiciye, etrafa ve topluma hassas, yenilikçi, markası güçlü firmaların pazarda kelam sahibi olması bekleniyor.

Başa dön tuşu