Türkiye’de oyun ihracatı 10 milyar dolara çıkacak

Monster Notebook Üst Yöneticisi (CEO) İlhan Yılmaz, Türkiye’nin oyun yazılımındaki ihracatının geçen yıl 500 milyon dolardan 1,1 milyar dolara çıktığını kaydederek, “Önümüzdeki 5 yıl içinde ihracatın 10 milyar dolarlar düzeyinde olacağı söyleniyor.” dedi.

Yılmaz, Monster bilgisayar olarak marka tescili yaptıkları 2001 yılından bu yana en büyük ülkülerinin Türkiye’den bir dünya markası çıkarmak olduğunu söyledi. Yılmaz, “Biz bilgisayar üreticisi bir marka değiliz. Biz oyun bilgisayarı, performans bilgisayarı üreticisiyiz. Oyun bilgisayarı bizim çok güçlü bir formda sahiplendiğimiz bir alan. Çok küçük yaşlardaki çocuklardan, 70 yaşındaki insanlara kadar herkes, oyun bilgisayarı dediğiniz de bizim markamızı bilir.” tabirlerini kullandı.

Bulut tabanlı oyun sistemlerinin geleceğine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Yılmaz, bulut teknolojisi ile oyun oynamanın çok değerli bir değişimin birinci adımı olduğunu vurguladı. Yılmaz, şöyle konuştu:

“Aslında yalnızca oyun bölümünde değil, önümüzdeki devirde pek çok alanda değerli değişimler olacak. Şoförsüz araçlar ve drone ile seyahat edebilme üzere yenilikler hayatımız önemli bir formda değiştirecek. Bilhassa 5G hayatımıza girdiğinde büyük bir değişim olacak. Lakin önümüzdeki 5 yıl için bu sistemlerin istenilen seviyeye gelmesinin Türkiye ve gibisi coğrafyalarda çok süratli olamayacağını ve bir anda bu değişimin gerçekleşemeyebileceğini düşünüyoruz. 5 yıllık süreç içerisinde biz de iş birliği yaptığımız markalarla birlikte oyuncuların markası olmaya devam edeceğiz. Bilgisayarlar vakit içerisinde form değiştirebilir. Bir gün bir kıyafet halinde form alan bir bilgisayar satıcısı olabiliriz ya da oyun platformunda bir bileşen olarak kullanılıyor olabiliriz ya da bir simülatörün içerisinde de kullanılıyor olabiliriz. Form değiştirse de güçlü bilgisayarlara olan gereksinim önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.”

“Türkiye’de 32 milyon civarında oyuncu var”

Türkiye’de 32 milyon civarında oyuncu olduğunu belirten Yılmaz, bu oyuncuların büyük kısmının taşınabilir oyuncu olduğunu söyledi.

Ülkemizde oyun yazılımı üreten şirketlerin çok büyük bir süratle büyüdüğüne dikkati çeken Yılmaz, “Bundan iki sene evvel Türkiye’nin oyun yazılımındaki ihracat 500 milyon dolar düzeyindeyken geçen sene 1,1 milyar dolar düzeyine çıktı. Önümüzdeki 5 yıl içinde ihracatın 10 milyar dolarlar düzeyinde olacağı söyleniyor. Hasebiyle bu çok süratli büyüyen bir pazar. 32 milyonluk oyuncunun yaklaşık 4 buçuk milyonu bütün platformlarda oyun oynayan ‘hardcore’ diyebileceğimiz, oyunu hayatının bir modülü olarak gören şahıslar. Biz bu profili hedefliyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu