Türkiye’den AB ve Yunanistan’a tepki

Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye, Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığı haklarını koruduğu üzere, Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs Türklerini hidrokarbon kaynakları konusunda gelir paylaşımı dahil karar alma sistemlerine dahil etmediği ve haklarını garanti altına almadığı sürece, Ada’nın etrafında Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını da savunmaya devam edecektir” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Bilindiği üzere Fatih gemimiz Mayıs ayı başında, Kıbrıs Adası’nın batısında Hükümetimizin Türkiye Petrolleri’ne 2009 ve 2012 yıllarında verdiği ruhsat alanları içinde ve ülkemizin BM’ye deklare ettiği kıta sahanlığı dahilinde sondaj faaliyetlerine başlamıştır. Yavuz sondaj gemimiz de ahiren Karpaz yarımadası’nın güneyine intikal etmiş olup, KKTC’nin 2011 yılında Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsat alanları içinde Kıbrıs Türkleri ismine sondaj faaliyetlerinde bulunacaktır.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın verdiği bir mülakatta, ülkemizin Doğu Akdeniz’de milletlerarası hukuka uygun olarak yürüttüğü faaliyetleriyle ilgili sözlerini yadırgıyoruz. “Avrupa’nın şımarık çocuğu” unvanı esasen Yunanistan’a aittir. Avrupa’nın haylaz çocuğu ise, milletlerarası hukuka muhalif bir biçimde Avrupa Birliği üyesi olan ve Yunanistan’la birlikte yıllardır Doğu Akdeniz’i istikrarsızlığa sürükleyen Güney Kıbrıs Rum İdaresidir. Güney Kıbrıs Rum İdaresinin milletlerarası hukuka ters bir halde kelamda Ada’nın tamamını temsil ederek, Avrupa Birliği üyesi olması, kendilerine Kıbrıs Türklerinin legal hak ve çıkarlarını gasp etme hakkını vermez.

Bu anlayışla, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve AB yetkilileri tarafından yapılan ve ülkemizin bu faaliyetlerini yasadışı olarak niteleyen açıklamaları da reddediyoruz. Bu açıklamalarda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak kurucusu olan, lakin hakları 1963 yılından itibaren gasp edilen Kıbrıs Türklerinden hiç bahsedilmemesi ve Ada’da güya Kıbrıs Türkleri yokmuş üzere davranılması ibret verici bir durumdur.

Başa dön tuşu