TÜSİAD heyetinden İngiltere ziyareti

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) heyetinin İngiltere’nin başşehri Londra ziyaretinde Türkiye ve İngiltere ortasında ekonomik iş birliği için yeni atılımlar ele alındı.

TÜSİAD İdare Konseyi Lider Yardımcısı Murat Özyeğin başkanlığındaki heyette, TÜSİAD İdare Konseyi Üyeleri Nüket Küçükel, Serkan Sevim, Can Yücaoğlu, TÜSİAD Birleşik Krallık Ağı Lideri Kazım Köseoğlu, TÜSİAD Londra Yöneticisi Hasan Turunç ve TÜSİAD AB Yöneticisi Işık Beler Levi yer aldı.

TÜSİAD heyeti 25-26 Haziran’da Londra’da iş dünyası ve siyaset temsilcileriyle bir ortaya geldi. Görüşmelerin ana teması global iktisat, Brexit süreci ve Türkiye-İngiltere ekonomik münasebetlerinin devamlılığı oldu.

Temaslar kapsamında iki ülke ortasında ticaret, yatırımlar, teknoloji, sıhhat ve turizm üzere birçok alanda atılacak somut adımlar ele alındı.

Program çerçevesinde Özyeğin ve Global Bağlar ve AB Yuvarlak Masası Lideri Can Yücaoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve ABD’den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ve Başbakanlık İş Dünyası Danışmanı Jimmy McLoughlin ile görüşme gerçekleştirdi.

TÜSİAD’ın İngiltere’deki muadil kuruluşu CBI (İngiliz Sanayi Konfederasyonu) ile ortak çalışma alanları da ele alındı. Heyet, CBI Genel Sekreteri Carolyn Fairbairn ve üst seviye idaresi ile toplantı düzenlendi.

Toplantıda Brexit sonrası Türkiye-İngiltere ortasındaki ekonomik bağların sekteye uğramadan devam edebilmesi konusunu masaya yatırdı. Toplantı sırasında ayrıyeten TÜSİAD-CBI ortak çalışma alanları, her iki kuruluşun da üye olduğu merkezi Brüksel’deki BusinessEurope (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu) çalışmaları, G20 gündemi ve global ticaret, Türkiye-AB ilgileri ve Brexit konusundaki gelişmelere ait görüş alışverişinde bulunuldu.

Heyet, İngiltere Başbakanlık Türkiye Ticaret Elçisi Lord Robin Janvrin, Londra Borsası Öncelikli Pazarlar Global Yöneticisi Dr. Robert Barnes ve İngiltere’nin Gölge Brexit Bakanı Keir Starmer ile buluştu ve akabinde İngiltere İhracat Finansmanı (UK Export Finance) İş Kümesi Yöneticisi Gordon Welsh, İngiltereTicaret Bakanı George Hollingbery, İngiltere İş, Güç ve Endüstriyel Strateji Gölge Bakanı Barry Gardiner ve Parlamento Brexit Komitesi Lideri Hilary Benn’i ziyaret etti.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu