Üniversite mezunu genç çiftçiye 100 bin lira hibe

Ali Ekber YILDIRIM – İZMİR

Üniversite mezunu gençlere yönelik hibe dayanağına ait Cumhurbaşkanlığı Kararı bugünkü (12 Temmuz 2019) Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

“Kırsal Kalkınma Dayanakları Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine Ait Karar” şimdilik yalnızca Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacak.

Kimler yararlanabilir?

Karara nazaran, tarım, hayvancılık, ormancılık, besin ve su eserleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu yahut üniversite mezunu gençler, Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de köye yatırım yaptıklarında 100 bin liraya kadar hibe dayanağı alabilecek.

Hibe takviyesi herkese verilmeyecek. Karara ait yayınlanacak bildiride istenen şartlar detaylı olarak yer alacak.

Hangi yatırımlar desteklenecek?

Karar kapsamında; hayvansal üretim,bitkisel üretim, su eserleri üretimi, yöresel tarım eserleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projeler hibe dayanağı ile desteklenecek. Ayrıyeten bu eserlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler de hibe dayanağından yararlandırılacak.

Hibe fiyatı ve koşulları

Cumhurbaşkanlığı Kararı’na nazaran, proje bütçesine oranla 100 bin TL’ye kadar hibe verilebilecek. Hibe takviyesinin üst limiti 100 bin lira olacak.Proje bütçesi katma bedel vergisi (KDV) hariç hazırlanacak.Hibe ödenebilmesi için hibe mukavelesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması kaide.

Kararda da belirtildiğine nazaran, üzere kıymetlendirme kriterleri sonucunda projeyi uygulamaya hak kazananlar ile hibe kontratı imzalanacak.Hibe kontratı, hak sahibi ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürü ortasında imzalanacak

Köye dönüş desteklenecek

Hibe dayanağı uygulanacak projelerin, nüfusu yirmi binden az olan yerleşim üniteleri ile 2012 yılında Büyükşehir Belediyesi Maddesi’nde yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 2014 yılı öncesi köy hukukî kişiliğine sahip olan ve bu Kararın yürürlük tarihi prestijiyle nüfusu yirmi binden az olan yerleşim ünitelerinde olması gerekiyor.

Hibe ödemeleri Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesinden karşılanacak.Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek ve nakdi ödeme meblağının % 0,2’si oranında bankaya hizmet kurulu ödenecek.

Karar kapsamında yapılan proje müracaatları, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili yıl bütçesinde yer alan ödenek çerçevesinde pahalandırılacak.


Hibe takviyesinden kimler yararlanamayacak?

1-Tarım, hayvancılık, ormancılık, besin ve su eserleri eğitimi veren meslek yüksekokulu yahut üniversite mezunu olmayan şahıslar bu Karar kapsamındaki desteklemeden yararlanamayacak.

2- Hak sahipleri, bu Karar kapsamında verilecek hibe dayanaklarından yalnızca bir kere yararlanabilecek.

3- Hayvansal üretim,bitkisel üretim, su eserleri üretimi, yöresel tarım eserleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi,
bu eserlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı’nın öbür hibe programlarından yararlanan yahut hak sahipliğine aday şahıslar, bu Karar ile düzenlenen desteklemeden yararlanamayacak.

Doğru uygulanırsa başarılı olabilir

Tarım,hayvancılık,ormancılık besin ve su eserleri konusunda yüksekokul yahut üniversite mezunu gençlerin kırsalda yatırım yapmalarını sağlamak açısından kıymetli bir adım. Tarımda yaşlanan nüfus ve işsiz üniversiteliler dikkate alındığında gençlerin dala kazandırılması gerekiyor.
Ancak, 2016 yılından bu yana uygulanan genç çiftçi projesi ve gibisi kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesine yönelik projelere bakıldığında hibelerin emeline uygun yapılamadığı ve kaynakların verimli kullanılamadığı söylenebilir.

İthalat projesine dönüşmesin

Büyük umutlarla başlatılan Genç Çiftçi Projesi kapsamında dayanak verilen projelerin yüzde 90’dan fazlası hayvancılıkla ilgiliydi. Yanlış uygulamalarla, hayvan ithalatını destekleyen bir projeye dönüştü. Verilen hibe dayanağının çok büyük kısmı hayvan ithalatı ile yurtdışına transfer edildi. Bu projede de benzeri bir uygulama ile takviye sağlananların çoğunluğu hayvancılıkla ilgili olursa hibe olarak verilen paralar hayvan ithalatına masraf.Kırsala ve yatırım yapana bir faydası olmaz.

Doğru yerde, hakikat vakitte,doğru projelere ve hakikat şahıslara kullandırılacak hibe dayanağı faydalı ve başarılı olur.
Bunun için güzel bir planlamayla, gereksinimlerin hakikat saptanarak hibe verilmesi ve denetlenmesi çok kıymetli.

Genç çiftçi projesi kapsamında milyonlarca lira hibe dayanağı verildi sonuçta ne oldu? Bunun tesirleri bile tahlil edilmedi.
Devlet para dağıtmak yerine üretim yapacak,istihdam yaratacak hakikat projeleri desteklemeli.

Başvuran herkese hibe verilmeyecek

Uygulama bildirimi yayınlandığında hibe ile ilgili detaylar daha netleşecek. Muhakkak kriterler getirilecek. Ayrılacak kaynak meblağı,geçmişteki uygulamalara bakarak şunu söyleyebiliriz ki, gençler fazla umutlanmasın. Başvuran herkese hibe dayanağı verilmeyecek.

Başa dön tuşu