Ünver, katma değerli ithal ürünleri yerlileştirecek

İthal edilen katma kıymetli eserleri yerlileştirerek, ihracatlarını artırmak istediklerini söyleyen Ünver Group İdare Heyeti Lideri Ayhan Korgavuş, “İhracat odaklı büyümek istiyoruz. Bilhassa yaptığımız mutabakatlarla bu yıl 2020’de yeni eserlere yönelik projelerimizi devreye alacağız. Yurtdışında Volkswagen, Peugeot, Volvo, Ford, Fiat, Ferrari, Porsche, BMW, DAF, Mercedes Benz ve Scania esas müşterilerimiz. İlerleyen periyotta dış pazarda yeni müşteriler ve projelerle büyümek istiyoruz” diye konuştu.

Son devirde iç piyasadaki düşüşü ihracata odaklanarak telafi ettiklerini belirten Ayhan Korgavuş, “Otomotiv dalı başta olmak üzere araç motorlarına yönelik radyatör, kalorifer, turbocharger hava sistemi, hava filtresi ve yakıt sistemi hortumları, silikon hortumları ile metal ve plastik şekillendirilmiş turbo hava boruları üretiyoruz. Amaçlarımız ortasında plastik eser çeşitliliğini artırarak, nitelikli ithal eserleri yerlileştirmek de var. Ar-Ge çalışmalarımıza ivme kazandırdığımız eser geliştirme ve yerlileştirme faaliyetleriyle, plastik ve silikon eser kümelerimizi da çeşitlendiriyoruz. Artan araç çeşitliliği ve gelişen teknolojiler sonucunda kauçuk, metal, plastik ve silikon olmak üzere eser gamındaki dört farklı materyalle, son teknoloji makineleri kullanarak üretim yapan tek firma pozisyonunda bulunuyoruz” dedi.

Yurt içinde başta Fiat Tofaş, Ford Otosan, Isuzu, Otokar, Temsa, BMC, Karsan olmak üzere ana otomotiv üreticilerine ve yurtdışında VW, Peugeot, Volvo, Ford, Fiat, Ferrari, Porsche, BMW, DAF, Mercedes Benz ve Scania üzere firmalara modül üreten Ünver Group, otomotiv dalına kauçuk ve silikon hortum, turbocharger plastik ve metal boru kesimleri imal ediyor. Bursa’da Kayapa OSB’deki 15 bin metrekarelik fabrikasında 206 kişilik takımıyla eserlerinin yüzde 40’ını Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

“Ar-Ge ile globalde rekabetçi hale geldik”

Global tedarikçi durumunda olan Ünver Group; Ar-Ge merkezinde yürüttüğü projeler ve teknolojinin son imkanlarını kullanarak geliştirdiği tasarım yetkinliği sayesinde müşterilerine alternatif eserler sunarken, tıpkı vakitte mevcut eserleri geliştirerek de maliyet ve performans avantajı sağlıyor.

Ar-Ge merkezinin sağladığı avantajlarla küresel pazarda daha rekabetçi hale geldiklerini söyleyen Ayhan Korgavuş, “Savunma endüstriye yönelik ürettiğimiz devasa silikon hortum ile teknoloji mükafatı aldık. Birebir teknolojiyi kullanarak bir öteki versiyonunu da diğer bir müşterimize üretmeye başladık. Almanya’daki bir müşterimiz için plastik eser ve kalıp dizaynlarını tekrar bünyemizde gerçekleştirdik. Ar-Ge’miz için kaynak da elde edebilir pozisyona gelince projeleri çeşitlendirdik. Her yıl ciromuzdan Ar-Ge’ye ortalama yüzde 10’luk hisse ayırıyoruz” bilgisini verdi.

2017 yılında resmen Ar-Ge merkezi olduklarını hatırlatan Korgavuş, Ar-Ge’de 30 kişi istihdam ettiklerini kelamlarına ekledi.

Ciroda artış sağlayacak yeni temaslar peşinde

2018’de yüzde 5 düzeyinde büyüme kaydettiklerinden bahseden Ayhan Korgavuş, üretimde ihracatın hissesini ise yüzde 40’a ulaştırdıklarını belirtti. Yurtdışından bir OEM’e Tier-1 olarak üretim yapacaklarını anlatan Korgavuş, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Proje bu yılın eylül ayında başlayacak, 2020 Ocak prestiji ile de ivme kazandıracak. Yılın ikinci yarısı prestiji ile Avrupa’da bir OEM’i de müşteri portföyümüze katacağız. Bu da ciromuzda kayda bedel artış sağlayacak. İhracat oranımızı da yüzde 60 ila yüzde 65 düzeyine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Korgavuş, yurtdışında pazar çeşitliliğine değer verdiklerini kelamlarına ekledi.

Ürün gamlarında kauçuk hortum ve plastik hortumun birleşmesiyle oluşturdukları kitlerin de bulunduğunu kaydeden Ayhan Korgavuş, plastik enjeksiyonun da portföylerinde yer aldığını söyledi. 2018’in son çeyreğinde kapasite artırımı için yeni plastik enjeksiyon makinesi yatırımı yaptıklarını, bu sayede otomotiv bölümündeki müşterilerinin gereksinimlerine daha fazla karşılık verir pozisyona geldiklerini söyleyen Korgavuş, “Fiat Kümesinin banana ismini verdiği teknolojik kesimini üretmeye başladık. Geçen yıl toplamda 1,5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik” dedi.

Otomotiv dalında yüzde 30 düzeyinde kayıp olduğunu ileri süren Ayhan Korgavuş, “Toparlanmanın lakin 2020’de başlayacağını öngörüyoruz. 2021-2022 prestiji ile de kesimin eski düzeylerine gelmesini bekliyoruz. Lakin 2019 yılı otomotiv dalı için kayıp yıl olacak. Aslında Avrupa’da da kayda paha oranda daralma kelam konusu” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu