Volkswagen’den Ford ile ‘otonom araçlar’ ittifakına yeşil ışık

Alman araba markası Volkswagen ve ABD’li üretici Ford, şu ana kadar ticari araç üretimine odaklanan iş birliklerinin kapsamını genişletmeye karar verdiklerini bildirdi.

Volkswagen tarafından yapılan açıklamada, Volkswagen Üst Yöneticisi Herbert Diess ve Ford Üst Yöneticisi Jim Hackett’ın, iş birliklerinin kapsamını genişletme kararlarına ait detayları cuma günü New York’ta düzenlenecek basın toplantısında açıklayacağı kaydedildi.

Bugün yapılan Volkswagen Kontrol Heyeti toplantısında, Diess’e, Ford ile elektrikli ve otonom araç teknolojileri konusunda iş birliği için yeşil ışık yakıldığı belirtildi.

Şirketler bu yılın ocak ayında yaptıkları ortak açıklamada, ticari araçlar üretimi konusunda anlaştıklarını bildirmiş, elektrikli ve otonom araçlar konusunda da iş birliği için yollar aradıklarını duyurmuştu.

Uzmanlar, karbon emisyonlarının azaltılması, Ar-Ge faaliyetlerinin masraflı olması ve teknoloji şirketlerinden elektrikli ve otonom araçlar konusunda gelen rekabetin global araba üreticilerini ortak çalışmaya zorladığını belirtiyor.

Otomobil üreticileri böylelikle Ar-Ge masraflarını paylaşırken, geliştirdikleri teknoloji ve araç bileşenlerini ortak kullanarak, rahat rekabet edebilme imkanı kazanmayı hedefliyor.

Şubat ayında Almanya’nın başka araba üreticileri Daimler AG ve BMW, kaynaklarını otomatik sürüş teknolojisi konusunda birleştireceklerini açıklamıştı.

Volkswagen Kontrol Şurası’nın bugünkü toplantısında, şirketin 1,3 milyar avroluk yeni araba üretim tesisinin hangi ülkede kurulacağına dair karar vermesi de bekleniyordu lakin toplantı sonunda bu mevzuya ait bir karar açıklanmadı.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu