Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD’nin tesirli gazetelerinden Washington Post’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle “Fetullah Gülen ve Kültünün Hataları İçin Adalet İstiyoruz” başlıklı ilan yayımlandı.

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) İdare Şurası imzalı, 15 Temmuz Derneği logosunun da yer aldığı ilanda, FETÖ’nün Türkiye’de kalkıştığı darbe teşebbüsü anlatıldı.

İlanda, “Üç yıl evvel bugün, 15 Temmuz 2016’da bir küme hain Türk askeri çalışanı, Türk demokrasisine ziyan vermek ve demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmek için Türkiye’nin askeri gereçlerini Türk insanına karşı kullanarak başarısız bir darbe teşebbüsünde bulundu.” tabirlerine yer verildi.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’e bağlı darbecilerin, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere birçok kamu binasını bombaladığına işaret edilen ilanda, gözü pek Türk halkının darbeye karşı çıkmak için sokaklara dökülmesiyle 250’den fazla kişinin şehit, 2 binden fazla kişinin gazi olduğu hatırlatıldı.

İlanda şu tabirler yer aldı:

“ABD Mahkemesinin, 1993’te Dünya Ticaret Merkezi’nin bombalanmasında Pir Ömer Abdel-Rahman’ın vaazlarıyla takipçilerini yönlendirdiği sonucuna varması üzere, biz de Gülen’in de vaazlarıyla bu şiddete neden olduğuna inanıyoruz. Rahman, kışkırtıcı bir komplodan ömür uzunluğu mahpusa mahkum edildi. Üzücü olan ise ABD, Gülen’in Türkiye’ye iadesini geciktirdiği her geçen gün, Türk beşerinin 15 Temmuz 2016’da yaşadığı dehşete karşılık adalet arayışını reddediyor.”

İlanda, TASC, ülkede yaşayan bir milyondan fazla Türk ve Türk kökenli ismine ABD’lileri, Gülen’in Türkiye’ye iadesine ait baskı yapmaları konusunda uyardı.

Türkiye’de işlediği hataların yanı sıra elebaşı Gülen ve örgüt üyelerinin, Amerika’da da “kültürler ve dinler ortası diyalog” ismi altında başta kontratlı okul (charter schools), göçmenlik ve siyasi bağış sistemi olmak üzere birçok alanda karıştığı yolsuzluk ve kabahatlerin, güvenlik güçlerince araştırılması talep edilen ilanda, “FETÖ, kamu kurumlarına sızmak için sessiz, titiz ve sistematik bir halde çalışır. Umarız ki ABD, FETÖ’nün ziyanlarını erkenden fark eder.” ikazında bulunuldu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu