Web sitesi ve alan adları da gayrimenkul gibi değerleniyor

İnternette alan ismi, hazır web sitesi ve hosting hizmeti veren firmalara son periyotta taleplerin artması, bu kesimin de gayrimenkul ve borsa üzere bir yatırım aracına dönüşmesini sağladı.

Alan ismi, hazır web sitesi, hosting hizmetleri, web.tv diye isimlendirilen internet üzerinden canlı yayın ve dijital reklamcılık alanlarında faaliyet gösteren Türkticaret.net’in İcra Şurası Lider Yardımcısı Gökhan Yalçın, KOBİ’lerin işlerini dijitale taşıma noktasında son devirde hareketlilik yaşandığını söyledi.

Daha fazla tanıtım için KOBİ’lerin ya da firmaların yalnızca bir alan ismi alıp internet sitesi kurmakla yetinmediğini belirten Yalçın, “Sadece ismini tescil etmesi değil, o ismi aldığında ticaretini ve satışlarını nasıl artırabileceği, o siteden nasıl yarar sağlayabileceği üzere birçok bahiste danışmanlık veriyoruz. Yani KOBİ’lerin işini dijitalleştirmesini sağlıyoruz.” dedi.

Yalçın, internetin, KOBİ’ler için ucuz pazarlama yapabilecekleri bir alan olduğunu vurgulayarak, “Hem yurt içine hem de yurt dışına satış yapabilecekleri bir nokta. O yüzden bu hususta yılbaşından beri önemli bir ivmelenme var. Bilhassa hazır web siteleri ve alan isimlerine yönelik satışlarda artış var. Bu yılın birinci çeyreğindeki sayılarda geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 22’lerin üstünde bir artış oldu. Bilhassa ekonomik sakinliğin olduğu periyotlarda alan isimleri ve internet üzerinden yapılan işlerin sayısında artış oluyor.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’de 2,3 milyon civarında alan ismi var

Şu anda dünya genelinde 350 milyon civarı alan ismi tescilinin bulunduğuna dikkati çeken Yalçın, en ağır olan “.com” uzantılı alan isimlerinin da yaklaşık 135 milyon civarında olduğunu aktardı.

Amerika’nın bu pazarda önder pozisyonda olduğunu anlatan Yalçın, şöyle devam etti:

“Amerika’dan sonra bu pazarda ikinci sırada Çin geliyor. Türkiye’de ise 2 milyon 300 bin civarında alan ismi tescili var. Kendi ülke uzantımız olan ‘.tr’ uzantısı da 380 bin civarında. Türkiye için çok küçük bir sayı. Dünyaya bakıldığında Tayvan’ın 10 milyon, Hollanda’nın 6 milyon alan ismi varken biz bu pazarda biraz geri kalmış durumdayız. Biz yeniliklere çok süratli adapte olan ve süratli değişen millet olarak bu sayıların kısa müddette artacağını düşünüyoruz ayrıyeten şu anda 160 milyon civarında mail hizmeti var. Bunların da 2 milyon civarında web sitesine adreslendiği söyleniyor. Yani dünyada 2 milyon civarında web sitesi olduğu kestirim ediliyor.”

“Alan isimleri kıymetlenen bir emtia”

Yalçın, alan isminde tescil sayılarının geçen yıl yüzde 5 arttığını belirterek, “350 milyon alan isminden silinenler oluyor. Artış aslında daha fazla lakin net artışa bakıldığında dünyada tescil oranları yüzde 5 artmış. Bu durum, dünyada alan ismi iktisadının geçen yıl prestijiyle yüzde 5 büyüdüğünü gösteriyor.” dedi.

Dünya küresel iktisadının yüzde 1,8 büyüdüğü bir iktisatta alan ismi iktisadının yüzde 5 büyümesinin çok kıymetli olduğunu söz eden Yalçın, “Emlak yahut borsa yatırımcıları olduğu üzere bu işin yatırımcıları da var. Alan isimlerini aslında internette bir arsa üzere düşünebiliriz. Hasebiyle kıymetlenen bir emtia. Buna da yatırım yapılıyor. Bu alan isimlerini alıp yatırım yapanlar olabiliyor. Yani ikinci, üçüncü, dördüncü el üzere daima bunlar satılıyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Başa dön tuşu